Maďari zablokovali vojenskú pomoc Ukrajine z EÚ za 500 miliónov eur

viktor orban

Maďarsko zablokovalo transfer zbraní a vojenského vybavenia z EÚ na Ukrajinu v hodnote 500 miliónov eur (544 miliónov USD), informovala v pondelok talianska tlačová agentúra ANSA. Vzhľadom na to, že Kyjev sa usiluje získať západné zbrane na posilnenie dlho sľubovanej protiofenzívy proti ruským silám, mal byť balík odoslaný na budúci týždeň.

Balík mal byť ôsmym čerpaním prostriedkov pre Ukrajinu z Európskeho mierového fondu (EPF), fondu v hodnote 5,6 miliardy eur (6,08 miliardy USD), ktorý blok využíva na financovanie zahraničných armád a preplácanie vlastných členov, ktorí posielajú zbrane do zahraničných konfliktov. Pred februárom minulého roka sa z „mierového nástroja“ dodalo nesmrtiace vybavenie len Gruzínsku, Mali, Moldavsku, Mozambiku a Ukrajine, a to v celkovej hodnote menej ako 125 miliónov USD.

Budapešť odmietla schváliť najnovší transfer, pokiaľ nedostane „záruky“, že EPF bude mať naďalej „globálny“ rozsah a nebude sa používať výlučne na vyzbrojovanie Ukrajiny, uviedla agentúra ANSA s odvolaním sa na „informovaný zdroj“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

To, že Maďarsko zablokuje dodávky zbraní Kyjevu, nie je prekvapujúce. Maďarsko je síce členom NATO, ale premiér Viktor Orbán odmietol, aby blok pod vedením USA posielal zbrane na Ukrajinu cez maďarské územie. Orbán obvinil USA a svojich spojencov z NATO z rozdúchavania konfliktu „na úkor európskych záujmov“, pričom jeho vláda podporuje čínsky plán zameraný na diplomatické riešenie konfliktu.

Koncom minulého roka Maďarsko zadržalo tranžu hospodárskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd eur (19,5 miliardy USD), ktorú by si blok požičal na svetových trhoch. Orbán argumentoval, že EÚ by sa tým „zadlžila“ kvôli Ukrajine. Nakoniec ustúpil, keď blok zrušil zmrazenie peňazí z grantov pre Maďarsko.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

V januári Maďarsko zablokovalo aj uvoľnenie siedmej tranže zbraní z EPF pre Ukrajinu, hoci balík bol schválený o niekoľko týždňov neskôr.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj opakovane vyzval Západ, aby mu dodal ťažšie zbrane a viac munície pred toľko avizovanou protiofenzívou proti ruským silám. Zelenskyj v posledných dňoch navštívil Taliansko, Nemecko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko a od všetkých štyroch krajín získal ďalšie prísľuby pomoci, ale stále trvá na tom, že potrebuje stíhačky a rakety dlhšieho doletu, aby mohol splniť svoj sľub a dobyť späť ruské územia Cherson, Záporožie, Doneck, Lugansk a Krym.

Americkí vojenskí predstavitelia verejne vyjadrili pochybnosti, či ukrajinská armáda dokáže tieto ciele dosiahnuť, a uniknuté dokumenty Pentagónu naznačujú, že Washington sa pripravuje na neúspech kyjevskej ofenzívy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *