Útoky podvodníkov prostredníctvom sociálnych sietí neustále narastajú a obeťami sa stávajú ľudia rôzneho veku a postavenia. Najnovším prípadom je dôchodkyňa menom Ružena, ktorá naletela finančnému podvodu a utrpela straty vo výške 7 000 eur. Polícia vydala varovanie, že najčastejším spôsobom, akým podvodníci získavajú dôveru, je používanie prehnane odborných slov pri opise svojej činnosti a vyznávanie lásky.
Ružena, 71-ročná dôchodkyňa, sa rozhodla nahlásiť tento prípad na bratislavskú policajnú stanicu. Podľa polície sa dôchodkyňa zoznámila so stavebným inžinierom menom Edward, ktorý tvrdil, že pracuje pre spoločnosť zaoberajúcu sa rafináciou ropy. Ich vzťah sa postupne prehĺbil až do bodu, keď podvodník požiadal Ruženu o finančnú pomoc.
Podvodníkovi sa podarilo získať dôveru Ruženy tým, že jej sľuboval, že ju príde navštíviť po skončení svojho trojmesačného projektu v Taliansku. S použitím lichôt a sladkých slov si postupne podmanil jej srdce.
Keď požiadal o požičanie peňazí, dôchodkyňa ochotne súhlasila. V priebehu niekoľkých týždňov jej poslal žiadosti o peniaze a Ružena mu postupne zaslala 900 eur, potom 2 100 eur a nakoniec až 4 000 eur. Ruženinou internetovou láskou ju to stálo celkom 7 000 eur.
Polícia varuje verejnosť pred podvodnými profilmi neznámych osôb, ktoré často vystupujú pod identitou lekárov, bankárov, vojakov a žiadajú o finančnú pomoc. Ich hlavným cieľom je získať dôveru a vyvolať dojem, že ide o dôveryhodné osoby. Používanie prehnane odborných slov pri popise svojej činnosti a vyznávanie lásky sú najčastejšie metódy, ktoré tieto podvodné profily používajú.