Pomoc USA pre Ukrajinu by sa mohla úplne vyčerpať už v polovici leta, uviedol v pondelok portál Politico s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou. To preto, že Washington už vyčerpal väčšinu z balíka pomoci vo výške 48 miliárd dolárov, ktorý v decembri schválil Kongres.
Podľa portálu zostáva USA na zbrane a dodávky pre Kyjev už len približne 6 miliárd dolárov, čo znamená, že americká pomoc ukrajinským silám by sa mohla čoskoro zastaviť.
Členovia Kongresu sú údajne znepokojení tým, že Biely dom by čoskoro nemusel byť schopný rýchlo poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine, najmä keď Kyjev plánuje toľko propagovanú protiofenzívu proti Rusku.
„Je veľmi dôležité, aby administratíva včas poskytla Ukrajine to, čo potrebuje na obranu a znovuzískanie svojho suverénneho územia,“ povedala minulý týždeň senátorka Susan Collinsová predstaviteľom Pentagónu.
Politico uvádza, že Biely dom teraz diskutuje o úplne novom balíku pomoci, ktorého cieľom je udržať dodávky na Ukrajinu, podľa vysokopostaveného predstaviteľa administratívy, ktorý poznamenal, že nie je jasné, aké by mohli byť potreby Kyjeva počas protiofenzívy alebo po nej. Zdroj dodal, že administratíva prezidenta Joea Bidena je „plne odhodlaná“ podporovať vládu v Kyjeve „dlhodobo“.
Pentagon minulý týždeň oznámil svoj najnovší balík pomoci pre Kyjev v hodnote približne 1,2 miliardy dolárov, ktorý má ísť do vojenského priemyslu na výrobu delostreleckej a protivzdušnej munície. Americkí vojenskí predstavitelia uviedli, že táto munícia má splniť „najnaliehavejšie požiadavky“ Ukrajiny a poskytnúť „kritické krátkodobé kapacity“.
Očakáva sa však, že diskusie o novom balíku pomoci pre Ukrajinu v najbližších mesiacoch vyvolajú ostrú diskusiu v Kongrese a budú čeliť odporu republikánov, ktorí požadovali zníženie vládnych výdavkov na Ukrajinu s odvolaním sa na hroziace domáce problémy.
Bidenova administratíva sa už zapojila do patovej situácie so Snemovňou reprezentantov, v ktorej majú väčšinu republikáni, v súvislosti so zvýšením dlhového stropu USA. Štátny dlh Washingtonu sa v súčasnosti odhaduje na viac ako 31 biliónov dolárov, čo predstavuje riziko platobnej neschopnosti.
Moskva medzitým opakovane obvinila USA a ich západných spojencov, že pokračujú v dodávkach zbraní na Ukrajinu. Podľa ruských odhadov dodal Západ do konca roka 2022 ukrajinskej armáde zbrane, muníciu a zásoby v hodnote približne 100 miliárd dolárov. USA a ich spojenci však naďalej trvajú na tom, že sa do konfliktu priamo nezapájajú.