Maďarsko nedovolí, aby EÚ uvalila sankcie na ruský jadrový priemysel

345060166 1627416164348940 4950483049448113323 n

Minister zahraničných vecí Peter Szijjarto vo štvrtok po zasadnutí ministrov EÚ v Bruseli novinárom povedal, že Maďarsko nedovolí, aby EÚ uvalila sankcie na ruský jadrový priemysel.

Hoci Budapešť čelí v tejto otázke obrovskému tlaku, na pozíciu krajiny to nebude mať vplyv, povedal.

„Tu a teraz by som chcel znovu vyhlásiť, že sa to určite nestane,“ povedal Szijjarto. „Maďarsko nebude [súhlasiť] s akýmikoľvek sankciami [v oblasti jadrového priemyslu], ani minimálnymi,“ dodal.

Minister uviedol, že rozšírenie maďarskej jadrovej elektrárne Paks je kľúčové pre energetickú bezpečnosť krajiny. Maďarsko predtým uzavrelo dohodu s Moskvou o rozšírení tohto zariadenia. Dodal, že Budapešť bude blokovať akúkoľvek iniciatívu na obmedzenie spolupráce s Ruskom v oblasti jadrovej energie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Podľa Szijjarta boli obmedzenia týkajúce sa ruského jadrového sektora avizované ako súčasť 11. balíka sankcií bloku, na ktorom sa v súčasnosti pracuje. Minister však tvrdil, že proti tejto myšlienke sú aj ostatní členovia EÚ, ktorí využívajú jadrovú energiu.

Maďarsko podobnú iniciatívu zablokovalo vo februári, keď EÚ prijala svoj 10. balík sankcií v súvislosti s vojenskou operáciou Ruska na Ukrajine. Szijjarto vtedy tiež uviedol, že balík by vylúčil jadrovú energetiku krajiny.

Moskva a Budapešť uzavreli dohodu o rozšírení Paksu v roku 2014. Rusko sa chystá postaviť dva nové bloky elektrárne v rámci svojho najmodernejšieho projektu tlakovodného reaktora VVER-1200, ktorý spĺňa najvyššie moderné bezpečnostné normy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neuveríte za čo dostávajú v Chorvátsku turisti pokuty aj 100€

Elektráreň Paks už teraz vyrába značnú časť energie spotrebovanej v Maďarsku a rozšírením by sa jej podiel na celkovej výrobe energie v Maďarsku zdvojnásobil, uvádza RIA Novosti.

K tomuto vývoju dochádza v čase, keď sa EÚ snaží nájsť nové oblasti ruského hospodárstva, na ktoré by sa zamerala obmedzeniami, čo predseda Európskej rady Charles Michel priznal už vo februári počas predchádzajúcej sankčnej kampane bloku.

Obmedzenia, ktoré USA a ich spojenci uvalili na Rusko od začiatku konfliktu, boli podľa Moskvy „prísnejšie, ako sa očakávalo“. Nepodarilo sa im však zraziť ruskú ekonomiku na kolená a hospodárske vyhliadky krajiny sa podľa ruskej centrálnej banky aj Svetovej banky zlepšujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *