Podľa prieskumu agentúry Gallup, ktorý sa uskutočnil mesiac po krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank a bol zverejnený vo štvrtok, sa takmer polovica (48 %) Američanov obáva o bezpečnosť svojich bankových vkladov.
Začiatkom tohto týždňa sa First Republic Bank stala treťou veľkou finančnou inštitúciou v USA, ktorá zatvorila svoje brány v priebehu troch mesiacov, čo znovu vyvolalo obavy o stabilitu tohto odvetvia.
Takmer pätina (19 %) z 1 013 opýtaných Američanov uviedla, že sa „veľmi obáva“ o osud svojich financií, zatiaľ čo ďalších 29 % sa obáva „mierne“. Najväčšie percento respondentov sa „príliš neobávalo“ (30 %) a 20 % bolo úplne bez obáv.
Tieto údaje boli podobné tým, ktoré Gallup uviedol v roku 2008 po páde investičnej banky Lehman Brothers, ktorá bola považovaná za „príliš veľkú na to, aby skrachovala“ a ktorej pád vyvolal najhoršiu finančnú krízu od čias Veľkej hospodárskej krízy.
Obavy o bezpečnosť svojich peňazí častejšie vyjadrovali republikáni – 55 % z nich uviedlo, že majú obavy, v porovnaní s 51 % nezávislých a len 36 % demokratov.
Zdá sa, že tieto odpovede odrážajú pocity jednotlivcov týkajúce sa strany v Bielom dome – na rovnakú otázku položenú v roku 2008 po krachu Lehman Brothers za vlády republikána Georgea W. Busha sa republikáni obávali menej (34 %) ako demokrati (55 %) alebo nezávislí (44 %). Tieto čísla sa zmenili len o tri mesiace neskôr po zvolení demokrata Baracka Obamu za prezidenta.
Američania zarábajúci menej ako 100 000 dolárov ročne sa o niečo častejšie obávali, či sú ich peniaze v banke v bezpečí, ako tí, ktorí zarábajú viac (50 % oproti 40 %), hoci vklady bohatších jednotlivcov by s väčšou pravdepodobnosťou presiahli 250 000 dolárov, na ktoré sa vzťahuje Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov.
S odvolaním sa na tieto údaje a na skutočnosť, že vysokoškolsky vzdelaní respondenti sa obávali menej ako respondenti bez vysokoškolského vzdelania, Gallup vyslovil hypotézu, že obavy o bezpečnosť svojich bankových vkladov sú spôsobené neznalosťou bezpečnostnej siete FDIC – hoci organizátor prieskumu pripustil, že jedným z faktorov môže byť aj nedôvera vo vládu.
Podľa nedávneho dokumentu Social Science Research Network čelí podobným rizikám ako SVB a Signature takmer 200 amerických bánk. Bývalý viceprezident Lehman Brothers Lawrence McDonald bol konzervatívnejší, keď odhadoval, že 50 bánk je pripravených na kolaps, ale varoval, že na stabilizáciu sektora bude potrebné zvýšiť garancie vkladov.
Americký prezident Joe Biden trval na tom, že s bankovým sektorom krajiny nie je nič v poriadku, ale prisľúbil, že v prípade potreby rozšíri ochranu FDIC nad rámec limitu 250 000 USD.