Najprv ich vítali a dnes sa ich boja. Nemci už vnímajú migráciu negatívne

shutterstock 2152218399
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Podľa prieskumu, ktorý vo štvrtok zverejnila verejnoprávna televízia ARD, sa čoraz viac Nemcov domnieva, že prisťahovalectvo má pre krajinu viac negatívnych ako pozitívnych účinkov.

Z prieskumu ARD-DeutschlandTREND vyplynulo, že 54 % Nemcov vníma prisťahovalectvo negatívne, čo predstavuje štvorbodový nárast oproti predchádzajúcemu prieskumu. Medzitým pocit, že prisťahovalectvo je pozitívne, zostal stabilný na úrovni 33 %.

Rozdelenie podľa politickej príslušnosti odhalilo veľkú trhlinu vo vládnucej „semaforovej“ koalícii, keď 54 % slobodných demokratov (FDP) pociťuje imigráciu negatívne, zatiaľ čo 68 % zelených a 57 % sociálnych demokratov (SPD) ju považuje za dobrú vec.

Celkovo 52 % respondentov tvrdí, že Nemecko by malo prijať menej utečencov ako v súčasnosti, čo je o 12 percentuálnych bodov viac ako začiatkom roka 2020. Podľa OSN krajina v súčasnosti prijíma 2,2 milióna utečencov vrátane 900 000 Ukrajincov.

Takmer 80 % respondentov súhlasí so spracovaním žiadostí o azyl na vonkajších hraniciach EÚ, ako to nedávno navrhla ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Prieskum tiež ukázal, že Nemci rozlišujú medzi kategóriami utečencov. Zatiaľ čo 84 % respondentov schvaľuje prijímanie ľudí vysídlených v dôsledku vojny alebo občianskej vojny, len 30 % súhlasí s migráciou ľudí, ktorí migrujú za prácou. Vysoký je aj súhlas s utečencami, ktorí utekajú v dôsledku hladomoru alebo prírodných katastrof (70 %) alebo politického a náboženského prenasledovania (68 %).

Nemci vo všeobecnosti schvaľujú prisťahovalectvo kvalifikovaných pracovníkov, pričom 41 % si želá viac takýchto pracovníkov zo zahraničia, 28 % vyhovuje súčasný stav a len 23 % si želá jeho zníženie.

Hoci si 77 % opýtaných Nemcov myslí, že politické strany robia „príliš málo“ na riešenie problémov spôsobených prisťahovalectvom, toto číslo sa od roku 2014 zvýšilo len o jeden percentuálny bod. Medzitým väčšinou naďalej podporujú tie isté politické strany, ktoré sú v súčasnosti pri moci.

SPD kancelára Olafa Scholza skĺzla o jeden percentuálny bod na 17 %, zatiaľ čo jej koaliční partneri Zelení a Slobodní demokrati zostali na 16 %, resp. 7 %. Opozičná CDU sa tiež nezmenila a zostala na úrovni 30 %. Jedinými stranami, ktorých podpora vzrástla, boli pravicová Alternatíva pre Nemecko (AFD) a ľavicová Die Linke, obe o jeden bod.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *