Maďarsko opúšťa banku, ktorú zasiahli sankcie USA

International Investment Bank
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Krátko po sankciách, ktoré Spojené štáty oznámili v Budapešti voči Medzinárodnej investičnej banke (IIB) pod vedením Ruska, maďarská vláda na mimoriadnom zasadnutí rozhodla o odchode z banky, informuje obchodný denník Világgazdaság.

Veľvyslanec USA v Maďarsku David Pressman v stredu oznámil sankcie voči Maďarsku a zároveň podrobne opísal celý rad nových sankcií voči viac ako 50 inštitúciám a jednotlivcom, pričom väčšina sankcií sa zameriava na Rusko. Americký diplomat argumentoval, že banka je kontrolovaná ruskými záujmami.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Žena na Slovensku si vybrala 1200€. Banka jej strhla 2400€

Pressman oznámil, že Spojené štáty uvalili sankcie, pretože sa domnievali, že dotknuté inštitúcie a jednotlivci „stoja na strane Ruska“. Cieľom sankcií je obmedziť prístup Ruska do medzinárodného finančného systému. Povedal, že USA nesúhlasia s tým, aby „Maďarsko hostilo“ finančnú inštitúciu, ktorej vysokí predstavitelia majú diplomatické výsady.

Zároveň dodal, že USA považujú Maďarsko za dôležitého spojenca a chcú s ním udržiavať konštruktívne vzťahy.

IIB, založená v roku 1970, bola pôvodne bankou pre krajiny Comeconu, ktorá poskytovala úvery spoločnostiam v členských krajinách. V súčasnosti je jej hlavnou činnosťou podpora malých a stredných podnikov v členských krajinách banky a financovanie spoločensky významných projektov v oblasti infraštruktúry. IIB má od roku 2019 sídlo v Budapešti. Stalo sa tak po tom, ako tento krok jednomyseľne podporili členské štáty na zasadnutí rady guvernérov koncom roka 2018. Maďarsko podpísalo memorandum o porozumení o plánovanom obnovení svojho členstva v IIB ešte v októbri 2014 po tom, ako sa činnosť banky začiatkom roka 2010 radikálne zmenila tak, aby zodpovedala moderným medzinárodným štandardom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenskému sa to nebude páčiť. Trump chce dať Putinovi veľký kus Ukrajiny

Najväčším vlastníkom IIB je v súčasnosti Rusko so 45,44 %, za ktorým nasleduje Maďarsko s 25,27 %. Kuba vlastní 2,83 percenta, Mongolsko 1,8 percenta a Vietnam 1,26 percenta. Donedávna boli členmi medzinárodnej finančnej inštitúcie aj Česká republika a Slovensko, v súčasnosti sú členmi Bulharsko a Rumunsko, hoci podľa správ Rumuni prestanú byť akcionármi od júna a Bulharsko opustí banku do 15. augusta.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Záplavy v Taliansku sú brutálne. Voda berie všetko, prepadávajú sa cesty

Ministerstvo hospodárskeho rozvoja neskôr vo svojom vyhlásení potvrdilo informácie o vystúpení Maďarska.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *