Maďarsko opúšťa banku, ktorú zasiahli sankcie USA

International Investment Bank

Krátko po sankciách, ktoré Spojené štáty oznámili v Budapešti voči Medzinárodnej investičnej banke (IIB) pod vedením Ruska, maďarská vláda na mimoriadnom zasadnutí rozhodla o odchode z banky, informuje obchodný denník Világgazdaság.

Veľvyslanec USA v Maďarsku David Pressman v stredu oznámil sankcie voči Maďarsku a zároveň podrobne opísal celý rad nových sankcií voči viac ako 50 inštitúciám a jednotlivcom, pričom väčšina sankcií sa zameriava na Rusko. Americký diplomat argumentoval, že banka je kontrolovaná ruskými záujmami.

Pressman oznámil, že Spojené štáty uvalili sankcie, pretože sa domnievali, že dotknuté inštitúcie a jednotlivci „stoja na strane Ruska“. Cieľom sankcií je obmedziť prístup Ruska do medzinárodného finančného systému. Povedal, že USA nesúhlasia s tým, aby „Maďarsko hostilo“ finančnú inštitúciu, ktorej vysokí predstavitelia majú diplomatické výsady.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Zároveň dodal, že USA považujú Maďarsko za dôležitého spojenca a chcú s ním udržiavať konštruktívne vzťahy.

IIB, založená v roku 1970, bola pôvodne bankou pre krajiny Comeconu, ktorá poskytovala úvery spoločnostiam v členských krajinách. V súčasnosti je jej hlavnou činnosťou podpora malých a stredných podnikov v členských krajinách banky a financovanie spoločensky významných projektov v oblasti infraštruktúry. IIB má od roku 2019 sídlo v Budapešti. Stalo sa tak po tom, ako tento krok jednomyseľne podporili členské štáty na zasadnutí rady guvernérov koncom roka 2018. Maďarsko podpísalo memorandum o porozumení o plánovanom obnovení svojho členstva v IIB ešte v októbri 2014 po tom, ako sa činnosť banky začiatkom roka 2010 radikálne zmenila tak, aby zodpovedala moderným medzinárodným štandardom.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Najväčším vlastníkom IIB je v súčasnosti Rusko so 45,44 %, za ktorým nasleduje Maďarsko s 25,27 %. Kuba vlastní 2,83 percenta, Mongolsko 1,8 percenta a Vietnam 1,26 percenta. Donedávna boli členmi medzinárodnej finančnej inštitúcie aj Česká republika a Slovensko, v súčasnosti sú členmi Bulharsko a Rumunsko, hoci podľa správ Rumuni prestanú byť akcionármi od júna a Bulharsko opustí banku do 15. augusta.

Ministerstvo hospodárskeho rozvoja neskôr vo svojom vyhlásení potvrdilo informácie o vystúpení Maďarska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *