Maďarský parlament v utorok schválil kontroverzný zákon, ktorý zakazuje pochody hrdosti LGBT+. Medzinárodné agentúry ho označujú za ďalší krok v politike premiéra Viktora Orbána, ktorý sa dlhodobo stavia proti právam LGBT+ komunity.
Návrh podporilo 136 poslancov z vládnucej strany Fidesz a jej spojencov z kresťanskodemokratického tábora, proti hlasovalo 27 zákonodarcov.
Napriek novému zákazu organizátori Budapest Pride, podujatia s 30-ročnou tradíciou, oznámili, že plánujú akciu usporiadať aj tento rok.
Prísne sankcie a dohľad úradov
Podľa nového zákona budú účastníci Pride pochodu čeliť pokutám až do výšky 200 000 forintov (približne 320 eur). Okrem toho úrady získali oprávnenie využívať technológie na rozpoznávanie tvárí s cieľom identifikovať jednotlivcov, ktorí sa na podujatí zúčastnia.
Zákon bol prijatý zrýchleným legislatívnym procesom – návrh sa v parlamente objavil len deň pred hlasovaním. Ide o novelu maďarského zákona o zhromažďovaní, ktorá zakazuje organizovanie verejných podujatí, ak by mohli porušovať zákony o ochrane detí. Tieto predpisy zakazujú šírenie obsahu zobrazujúceho či podporujúceho homosexualitu medzi osobami mladšími ako 18 rokov.
Opozícia protestovala, organizátori Pride hovoria o útoku na slobodu
Atmosféra v parlamente bola počas hlasovania napätá. Niektorí opoziční poslanci na protest zapálili dymovnice, čím sa v sále vytvoril farebný dym. Podľa agentúry AFP zároveň pustili sovietsku hymnu a hlasno vyjadrovali svoj nesúhlas.
Organizátori Budapest Pride zákon vnímajú ako snahu vlády využiť LGBT+ komunitu ako „obetného baránka“ a potlačiť kritiku režimu. „Nejde o ochranu detí, toto je fašizmus,“ uviedli. Dodali, že napriek zákazu budú pokračovať v „boji za slobodu všetkých Maďarov demonštrovať“.
Maďarská vláda sa bráni, EÚ podniká právne kroky
Viktor Orbán a jeho vláda dlhodobo vystupujú ako ochrancovia tradičných hodnôt a kresťanskej civilizácie, pričom nový zákon odôvodňujú snahou chrániť deti pred „sexuálnou propagandou“. Tento argument však Európska komisia odmieta a už predtým podala na Maďarsko žalobu na Súdnom dvore EÚ. Podľa Bruselu maďarská legislatíva diskriminuje ľudí na základe ich sexuálnej orientácie a genderovej identity, čo je v rozpore s európskymi hodnotami a právnymi normami.