Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali telefonický rozhovor, ktorý potvrdil zástupca personálnej šéfky Bieleho domu Dan Scavino na sociálnej sieti X. Hovor sa začal o 10:00 východného času (15:00 SEČ) a podľa Scavina „prebiehal dobre a stále pokračoval“. O 37 minút neskôr aktualizoval informáciu, že dialóg medzi oboma lídrami stále trvá.
Trump: „Možno budeme mať čo oznámiť“
Ešte pred samotným rozhovorom Trump naznačil, že komunikácia s Ruskom sa vyvíja pozitívne. „Myslím, že s Ruskem ide všetko dobre. Uvidíme, možno budeme mať čo oznámiť. V utorok budem hovoriť s prezidentom Putinom,“ uviedol podľa agentúry AP. Podľa jeho slov sa cez víkend urobilo množstvo práce na diplomatickej úrovni.
Americký prezident zdôraznil, že cieľom rozhovorov je preskúmať možnosti ukončenia vojnového konfliktu. „Chceme zistiť, či môžeme túto vojnu ukončiť. Možno môžeme, možno nie, ale myslím, že máme veľmi dobrú šancu,“ vyhlásil.
Témou diskusie boli podľa Trumpa aj územné otázky a infraštruktúra. „Budeme hovoriť o pôde. Budeme hovoriť o elektrárňach, pretože to je veľká otázka,“ poznamenal.
Rokovania o prímerí a Putinove požiadavky
Tento telefonát bol druhým oficiálnym rozhovorom Trumpa a Putina od nástupu Trumpa do úradu. Prvý sa uskutočnil vo februári, pričom hlavnou témou boli rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine.
V tejto súvislosti Spojené štáty minulý týždeň navrhli 30-dňové prímerie, s ktorým Ukrajina súhlasila počas rokovaní v Saudskej Arábii. Napriek tomu boje v krajine naďalej pokračujú. Putin na návrh prímeria reagoval pozitívne, avšak s viacerými podmienkami.
Podľa agentúry Bloomberg ruský prezident požaduje úplné zastavenie zahraničných dodávok zbraní Ukrajine počas trvania prímeria. „Putin z tejto svojej podmienky urobil predpoklad pre podpísanie dohody o prímerí,“ uviedol nemenovaný európsky predstaviteľ oboznámený s ruským postojom.
Podľa ruských zdrojov by Kremeľ uprednostnil úplné zastavenie všetkých dodávok zbraní, pričom jeho minimálnym cieľom je aspoň dočasné obmedzenie americkej vojenskej pomoci. Moskva naznačila, že dodávky by mohli byť obnovené až po podpísaní mierovej dohody, v ktorej by Kyjev súhlasil s určitými obmedzeniami svojich vojenských kapacít.