Mamuty sa vraj môžu vrátiť na našu planétu. Prísť by mali už v tomto roku

mamut 1

Posledné mamuty vyhynuli pred viac ako 4 000 rokmi, ale ich kosti sa zachovali dodnes. Dá sa z nich získať DNA, ktorá je nevyhnutná na oživenie vyhynutých druhov. Ako sa ukázalo, vedci majú ambiciózny plán na vzkriesenie mamutov a dávajú si na to len niekoľko rokov.

Mamuty sa zvyčajne spájajú len s postavami z kresleného filmu Doba ľadová. Čo keby sa postavy z filmu stali skutočnými? Ukazuje sa, že vedci chcú oživiť vyhynutý druh, ktorého poslední zástupcovia vyhynuli pred viac ako 4 000 rokmi na ostrove Wrangla. Redakcia webovej stránky WP Technologies sa rozhodla pozrieť sa na tento výskum.

Mamuty môžu opäť šliapať po našej planéte

Vedci z texaského startupu Colossal Biosciences majú ambiciózny plán na vzkriesenie mamuta srstnatého. Ich cieľom je vyšľachtiť zviera, ktoré by mohlo žiť v arktickej tundre. Tím vedcov vedie samotný Dr. George Church, priekopník výskumu zaoberajúceho sa vyhynutými mamutmi.

V tejto chvíli majú presne to, čo potrebujú na uskutočnenie experimentu – kvalifikovaný tím, mamutiu DNA a najmodernejšie laboratórium. Vedci veria, že sa im podarí priviesť k životu prvých jedincov do roku 2028.

mamut 2

Prečo sú mamuty také dôležité, že ich treba vzkriesiť?

„Odborníci sa domnievajú, že opätovné zavedenie mamutov do životného prostredia bude prospešné pre naše podnebie a mohlo by pomôcť v boji proti klimatickým zmenám. Medzi potenciálne prínosy tohto opatrenia patrí spomalenie topenia arktického permafrostu, zabránenie vzniku emisií skleníkových plynov zachytených v permafroste alebo ochrana moderných druhov slonov pred vyhynutím,“ – píše portál WP Technologie.

Chlpaté mamuty vstanú z mŕtvych

Ako sa ukázalo, mamuty srstnaté a slony ázijské majú podobnú DNA, pričom sa prekrýva na 99,6 %. Čo to znamená? Ázijské slony sú ideálne na to, aby fungovali ako náhradníci. Prvé inseminácie s použitím hybridných embryí sú plánované na rok 2026. Ak bude tehotenstvo úspešné, prvé mamuty sa narodia po 18 až 22 mesiacoch. Ak všetko pôjde podľa plánu, prvé mamuty srstnaté privítame na svete v roku 2028.

Čo sa stane so zvieratami? Slonica bude oddelená od mláďaťa mamuta a mláďa mamuta pôjde do špeciálneho biotopu v oblastiach Kanady a Aljašky. Hybridný druh bude musieť byť pod neustálou kontrolou lekárov a vedcov, aby v prípade komplikácií mohol kedykoľvek zareagovať kvalifikovaný tím.

„Mamuty nie sú jediným druhom, na ktorého obnove spoločnosť Colossal Biosciences pracuje. Spoločnosť skúma aj ďalšie možnosti a skúma, aké druhy by mohli byť dôležité pre udržanie stability rôznych ekosystémov a ako ich obnoviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *