Marburgský agresívny vírus sa rýchlo šíri Afrikou. Vakcína neexistuje

virus
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Vírus Marburg, ktorý sa radí medzi smrteľné hemoragické horúčky, začal rýchlo napredovať v niekoľkých afrických krajinách. Podľa najnovších údajov ochorelo 26 ľudí, z ktorých osem, žiaľ, podľahlo tomuto nebezpečnému ochoreniu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje pred vysokým rizikom ďalšieho šírenia v postihnutých regiónoch.

Situácia v Afrike: Rwanda medzi najviac postihnutými krajinami

Rwanda je jednou z najviac postihnutých oblastí, kde sa vírus šíri rýchlo. WHO klasifikovala riziko šírenia ako „veľmi vysoké“ na národnej úrovni a „vysoké“ na regionálnej úrovni, no upokojuje, že celosvetové šírenie považuje zatiaľ za nepravdepodobné. V tomto momente sa zdravotníci snažia vypátrať a otestovať zhruba 300 osôb, ktoré mohli prísť do kontaktu s nakazenými.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Čo to Putin robí?! Rusko hromadí masu tankov pri Fínsku

Vírus Marburg sa prenáša telesnými tekutinami, ako sú výkaly, zvratky či krv. Príznaky sa zvyčajne objavia medzi druhým až dvadsiatym prvým dňom od infikovania a zahŕňajú horúčku, slabosť, bolesť hlavy, zvracanie a hnačku. V niektorých prípadoch dochádza aj k krvácaniu, čo je jedným z najvážnejších príznakov tejto choroby.

Ochrana pred vírusom: Vakcína zatiaľ neexistuje

Jedným z najväčších problémov pri boji s vírusom Marburg je absencia vakcíny. WHO zdôrazňuje, že je nevyhnutné, aby pacienti, ktorí prejavujú príznaky podobné tejto chorobe, okamžite vyhľadali lekársku pomoc. Hoci neexistuje špecifická liečba, včasný zásah môže zvýšiť šance na prežitie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Extrémny výpadok elektriny zasiahol Európu. 50 miliónov ľudí v ohrození

Vírus Marburg v histórii: Už aj v Európe

Zatiaľ čo sa väčšina prípadov momentálne sústreďuje v Afrike, vírus Marburg nie je nový ani pre Európu. Prvýkrát bol zaznamenaný v roku 1967 v Nemecku, kde vypuklo niekoľko prípadov súvisiacich s laboratórnymi pracovníkmi, ktorí prišli do kontaktu s infikovanými opicami. V tom čase bol zaznamenaný aj ďalší výskyt v Srbsku. To ukazuje, že vírus môže mať potenciál sa objaviť aj mimo afrického kontinentu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rakúsky turista zažil v Chorvátsku šok! Za kávu zaplatil extrémnu sumu

V skratke

Vírus Marburg sa šíri v Afrike, najmä v Rwande, kde bolo hlásených 26 prípadov, vrátane ôsmich úmrtí. WHO upozorňuje na vysoké riziko šírenia v regióne, no globálne rozšírenie považuje za nepravdepodobné. Na ochorenie neexistuje vakcína, no včasná lekárska starostlivosť môže zlepšiť šance na prežitie.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *