Je to nielen korenie, ale aj nevyhnutná súčasť domácej lekárničky. Ľudová medicína si oregano už po stáročia cení pre jeho liečivé účinky, ale časom sme ho prestali sypať na pizzu. Pozrite sa, prečo by ste mali po tejto rastline siahať častejšie.
Oregano sa nazýva divý majorán, ale nejde o tú istú rastlinu. Oregano alebo divé oregano pochádza z južnej Európy, ale rastie aj v Ázii, Severnej Amerike a Afrike. Divoko sa vyskytuje aj v Poľsku. V súčasnosti je jedným z najobľúbenejších a najzdravších korenín.
Zdraviu prospešné vlastnosti oregana
Zaujíma vás, na čo je oregano dobré? V prvom rade treba poznamenať, že oregano je liečivá rastlina a surovinou je bylina. V prírodnej medicíne sa oregano teší veľkej úcte. Používa sa ako liek, ktorý má pozitívny vplyv na fungovanie tráviacej sústavy. Pomáha pri bolestiach brucha, poruchách trávenia, hnačkách, gastritíde, nadmernom kvasení v črevách, plynatosti, ako aj pri nedostatočnosti pečene a žlčových ciest.
Lebicum vulgaris sa často používa aj na liečbu infekcií dýchacích ciest. Pomáha pri infekciách horných dýchacích ciest, kašli a ťažkom odkašliavaní. Okrem toho má táto rastlina schopnosť posilňovať imunitný systém. Vedecké štúdie potvrdili, že oregano má schopnosť znižovať krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Podľa vedcov môže pravidelná konzumácia oregana zabrániť vzniku civilizačných ochorení, ako sú cukrovka, srdcové choroby a rakovina. Bylinka oregano sa používa aj ako mierne diuretikum.
Ako možno oregano používať? Korenie, olej, nálev
Oregano je známe korenie, obľúbené najmä v stredomorskej kuchyni, kde sa vyskytuje ako príloha k rybám a mäsu, do nákypov, šalátov, omáčok, cestovín a, samozrejme, na pizzu. Sušené listy oregana sú ešte aromatickejšie ako čerstvé. Ak však dávate prednosť tomu druhému, nezabudnite zbierať len malé vetvičky listov a vyhnite sa väčším stonkám.
Za zváženie stojí aj oreganový olej. Aplikovaný zvonka pomôže hojiť rany a kožné infekcie, ako aj zmierniť príznaky uštipnutia hmyzom. Zriedený však potláča plynatosť, hnačku, gastritídu a črevnú nádchu. Má antivírusové, antibakteriálne a sedatívne účinky. Odporúča sa aj pri prechladnutí, pretože pôsobí ako expektorans a bojuje proti infekciám.
Nálev z oregana si môžete pripraviť tak, že dve čajové lyžičky čerstvých listov alebo jednu čajovú lyžičku sušeného oregana zalejete pohárom vriacej vody. Po 15 minútach je nálev pripravený na pitie, ale odporúča sa ho predtým precediť. Nálev z oregana je výborný pri infekciách dýchacích ciest a má priaznivý vplyv aj na trávenie, imunitu a duševnú výkonnosť.