Pre mnohých ľudí zohrávajú banány veľmi dôležitú úlohu v ich každodennej výžive a určite si nevedia predstaviť, že by ich vylúčili zo svojho jedálnička. Bohužiaľ, to, čo je pre niektorých dobré a výživné, môže pre iných predstavovať problém. V akých situáciách banány viac škodia ako pomáhajú?
Banány sú pravdepodobne najobľúbenejším ovocím na celom svete. Mnohí ľudia ich považujú za ideálnu desiatu – sú chutné, výživné, ľahko dostupné a relatívne lacné. Obdiv k banánom je v niektorých ohľadoch oprávnený. Toto exotické ovocie obsahuje množstvo zdraviu prospešných vlastností, od vitamínu C, ktorý ovplyvňuje imunitný systém, až po draslík, ktorý reguluje hladinu krvného tlaku. Existuje však niekoľko významných kontraindikácií konzumácie banánov. Je lepšie poznať ich vopred.
Banány nie sú pre každého
Bolo by až príliš krásne, keby konzumácia banánov nemala žiadne obmedzenia. Mnoho ľudí sa napríklad domnieva, že toto ovocie im môže nahradiť výživné raňajky. To je omyl, o ktorom sme už písali: banány by nikdy nemali byť prvým jedlom dňa. Tým sa však kontraindikácie nekončia.
Niekedy to najlepšie z výrobku môže byť aj nevýhodou. To je aj prípad banánov. Oceňujeme, že majú vysoký obsah draslíka. Problémom je, že vďaka tomu sú nevhodné pre niektoré lieky: najmä diuretiká a ACE inhibítory. Konzumácia banánov by tiež nemala ísť ruka v ruke s ochorením obličiek.
Títo ľudia by nemali jesť banány
Banánom by sa mali vyhýbať aj ľudia držiaci redukčné diéty a osoby trpiace cukrovkou. Toto chutné ovocie má extrémne vysoký glykemický index až 51 bodov. čo je dôsledok vysokého obsahu sacharidov, a preto by banány nemali konzumovať ľudia, ktorí držia diétu s nízkym obsahom sacharidov.
est niečo iné. U niektorých ľudí sa po konzumácii banánov môžu objaviť alergické príznaky. Hlavnými príznakmi, na ktoré si treba dať pozor, sú opuch v ústach, začervenanie, svrbenie a pupienky na pokožke. Našťastie je takáto alergia zriedkavá, vyskytuje sa len u 0,04 až 1,2 percenta (v závislosti od regiónu) populácie. imo sa oplatí byť ostražitý!