Máte na pneumatikách takéto farebné značky? Znamenajú niečo, čo málokto vie

pneumatiky

Na vašich pneumatikách môžu byť farebné bodky, ktoré v žiadnom prípade nie sú dekoratívne. Ich funkcia je čisto informačná a má majiteľa informovať o určitých vlastnostiach. Zelené, žlté, červené alebo biele – aké označenie je na vašich pneumatikách?

Niektoré prvky výbavy vozidla slúžia len na dekoratívne účely. Príkladom sú prídavné výfukové potrubia alebo vývody vzduchu. Nie je prekvapujúce, že väčšina si to isté myslí aj o farebných bodkách na pneumatikách. V tomto prípade ide o niečo úplne iné, pretože značenie plní špecifické funkcie. Čo nám takéto značenie hovorí?

Majú vaše pneumatiky výrazné bodky? Zistite, čo znamenajú

Začnime bielou farbou, ktorá nám hovorí, že pneumatika prešla továrenskými testami a neboli zistené žiadne abnormality. Biela bodka slúži na informovanie kontrolórov, že pneumatika je plne funkčná. Červená bodka je dôležitým znakom pre pracovníkov vulkanizácie, pretože označuje úroveň vyváženosti. Stručne povedané, značka ukazuje najľahšie alebo najťažšie miesto v pneumatike. Pracovník, ktorý pneumatiku nasadzuje na ráfik, vie, kam má pripevniť závažia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Každá práčka má tlačítko, ktoré ušetrí pri praní kopu peňazí za elektrinu

Žltá a zelená bodka je označenie najľahšieho bodu na pneumatike, ktorý by mal byť vo výške ventilu. Je to tiež užitočný návrh pre pracovníka vulkanizácie, ktorý musí nastaviť správne množstvo závaží. Čo ak na pneumatikách nie sú žiadne bodky? Absolútne nič. Farebné pečiatky sú systémom vnútorného značenia výrobcu a nie sú štandardom na všetkých modeloch. Niektoré značky používajú špeciálne reliéfy alebo bezfarebnú farbu. Bežný používateľ vozidla sa o tieto farby nemusí starať, pretože slúžia výlučne na uľahčenie práce automobiliek.

Ako správne uskladniť pneumatiky?

Ak patríte k ľuďom, ktorí uprednostňujú uskladnenie pneumatík doma pred uskladnením v dôveryhodnom servise, je nevyhnutné zistiť, ako ich správne skladovať. Prvá vec, ktorú treba urobiť v prípade zimných aj letných pneumatík, je dôkladne sa o ne starať. Opláchnite ich, vyčistite a utrite. Možno vás bude lákať aj použitie konzervačnej peny. Tá má ochranný účinok, ktorý odďaľuje praskanie gumy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Postihla vašu úrodu pleseň zemiaková? Postriekajte ich týmto a zachránite ju

Ďalej vyberte miesto, kde ich budete skladovať. Musí byť chladné a suché, bez zbytočného vystavenia slnečnému žiareniu. Neodporúča sa ich ukladať priamo na betón. Je lepšie použiť nejakú izoláciu vo forme dosiek alebo deky. Zaujímavé je, že pneumatiky neukladajte na seba, pretože by sa mohli deformovať (najzraniteľnejšie sú pneumatiky v spodnej časti). Umiestnite ich vedľa seba alebo použite špeciálne stojany, ktoré sú k dispozícii v internetových aukciách. Najlepšie je otáčať ich každých niekoľko týždňov, aby nedošlo k deformácii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *