Máte stále vlhké čelné sklo? Skúsení majitelia áut sa vždy pozrú pod kapotu

vlhke celne sklo auto

Zahmlené čelné sklá na jeseň a v zime sú pre vodičov skutočnou nočnou morou. Problému sa nedá úplne vyhnúť, ale môžete ho výrazne obmedziť starostlivosťou o stav vášho vozidla. Odporúčame vám, ktorým prvkom by ste mali venovať pozornosť.

Keď sa vonku ochladí, zahmlené okná sú neoddeliteľnou (a veľmi nepríjemnou) súčasťou každodennej rutiny každého vodiča. Odstránenie zaparovania trvá dlho, takže vás to núti vychádzať z domu skôr a pripraviť auto na jazdu. Ak je tento problém vo vašom prípade obzvlášť nepríjemný, možno by ste sa mali pozrieť na technický stav vášho vozidla. Existuje niekoľko komponentov, ktoré súvisia s výskytom pary na oknách.

Prečo sa okná v aute zaparujú?

Priamymi príčinami vzniku pary na oknách sú rozdiely teplôt vonku a vo vnútri vozidla, ako aj vlhkosť. Zatiaľ čo prvý z týchto faktorov nemôžete ovplyvniť, druhý súvisí s mnohými vašimi činnosťami. V prvom rade vlhkosť vzniká, keď nastúpite do auta s mokrým oblečením alebo obuvou. To má často za následok aj vlhké čalúnenie alebo podlahové rohože, preto by ste mali vetrať interiér vozidla a udržiavať nábytok v suchu. Nesmierne dôležité je aj to, ako udržiavate svoje vozidlo v čistote. Para sa ľahšie usadzuje na znečistených oknách. Takisto na nich zostáva dlhšie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení šoféri vedia, že nemajú robiť toto pri predbiehaní

Zahmlené okná a technický stav vozidla

Ako sme už spomenuli, ak sa vám extrémne zahmlievajú okná alebo sa pomaly odparujú, mali by ste sa pozrieť na stav vášho vozidla. V prvom rade sa pozrite na kabínový filter. Odparovanie môže byť spôsobené tým, že sa tento prvok upchal prachom a inými nečistotami a na jeseň aj lístím padajúcim zo stromov. Ak filter zostane zanesený dlhší čas, môže dôjsť k vážnejším poruchám, ktoré si vyžiadajú nákladnú opravu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zvláštna hnedá kocka, ktorá však zachraňuje pokožku a vlasy

Druhým prvkom, ktorý súvisí s odparovaním, sú tesnenia. Ak sú prasknuté alebo majú nejaké dutiny, do vozidla sa dostáva vlhký vzduch alebo dokonca voda z dažďa, čo samozrejme zhoršuje problém s odparovaním a z dlhodobého hľadiska môže viesť dokonca k plesniveniu alebo hnilobe čalúnenia a iného vybavenia. Ak zistíte, že tesnenia sú poškodené, nezabudnite ich vymeniť za nové.

Aký je patent na zahmlievanie okien?

Ak chcete, aby sa okná rýchlo zahmlili, mali by ste zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu vo vozidle. V prvom rade ihneď zapnite cirkuláciu vonkajšieho vzduchu. Vďaka prívodu vzduchu zvonku para rýchlejšie zmizne. Na zvýšenie účinku môžete tiež jemne otvoriť okná. Potom nastavte teplý vzduch tak, aby prúd vzduchu smeroval na okná. Nezabudnite tiež spustiť klimatizáciu. Nezabudnite, že chladenie nie je jej jedinou funkciou. Pomáha tiež vysušovať vzduch vo vnútri vozidla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *