Nielen opuchy naznačujú, že v našej strave je príliš veľa soli. Príznakov nadbytku sodíka v tele je prinajmenšom niekoľko a z dlhodobého hľadiska tento stav zvyšuje riziko závažných ochorení. Znepokojujúce je, že Slováci prekračujú odporúčaný denný príjem soli viac ako dvojnásobne.
Nie je ťažké prekročiť odporúčaný denný príjem. Okrem toho, že soľ sa nachádza vo väčšine potravín, často ňou dochucujeme naše jedlá. A namiesto toho, aby sme sa pri tom zastavili, prilievame olej do ohňa konzumáciou instantných jedál a najrôznejších slaných pochutín a vysoko spracovaných potravín. Tieto výrobky sú doslova nabité soľou.
Soľ v strave – nevyhnutná, ale v správnom množstve
Základnými stavebnými kameňmi soli sú dva minerály – približne 40 % sodíka a 60 % chloridu. Sodík a chlorid sú prvky, ktoré okrem iného pôsobia ako elektrolyty a pomáhajú udržiavať primeranú hladinu tekutín v tele. Podporujú tiež srdcový rytmus, činnosť mozgu a ovládanie svalov. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu.
Keď je však soli v strave príliš veľa, začnú sa objavovať určité príznaky a časom môže nadbytok sodíka viesť k vážnym ochoreniam. Z krátkodobého hľadiska zvyčajne spôsobuje zadržiavanie tekutín v tele a opuchy, zatiaľ čo z dlhodobého hľadiska nepriaznivo ovplyvňuje funkciu obličiek, zvyšuje krvný tlak a zvyšuje riziko srdcových ochorení a mŕtvice, ktoré sú hlavnými príčinami úmrtí na celom svete.
Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by denný príjem soli nemal presiahnuť 5 g (t. j. jednu čajovú lyžičku) na osobu a deň. Ukazuje sa však, že konzumujeme oveľa viac soli, ako v skutočnosti potrebujeme, keďže v prípade Poliakov je to v priemere…. 11,5 g soli denne. Aké signály nám telo vysiela, keď nám chce povedať, že jeme príliš veľa soli?
Tieto príznaky naznačujú, že jete príliš veľa soli
Príznakom, ktorý nám hovorí, že v strave je príliš veľa soli, je opuch. Sodík priťahuje vodu, a ak je v strave príliš veľa slaného jedla, voda sa začne v tele hromadiť, čo spôsobuje nielen pocit opuchu, ale aj viditeľné opuchy, najmä v oblasti brucha a očí. Môžete si všimnúť aj opuchy rúk a nôh. Nadbytok soli narúša trávenie, takže nadúvanie a plynatosť (a dokonca aj hnačka) môžu byť tiež znakom príliš veľkého množstva sodíka v strave.
Príznakom príliš veľkého množstva soli v strave môže byť aj zvýšený smäd. Telo v snahe neutralizovať nadbytok sodíka začne odčerpávať vodu z buniek, čo vedie k zvýšenému smädu – telo tak signalizuje, že nemá dostatok vody, aby sa vyrovnalo s takým množstvom sodíka. V dôsledku zvýšeného smädu sa môže objaviť aj časté močenie.
Príliš veľa soli v strave môže viesť k problémom so spánkom (v dôsledku zvýšenia krvného tlaku alebo potreby častého chodenia na toaletu), telo sa stáva unaveným, oslabeným a u niektorých ľudí sa môžu objaviť bolesti hlavy. Predovšetkým je však príliš veľa sodíka príčinou hypertenzie, ktorá môže viesť k mnohým zdraviu nebezpečným ochoreniam.