Bohužiaľ, sušenie pivníc nie je jednoduchá situácia a neexistuje jediné, univerzálne riešenie. Každý suterén je samostatný prípad, ktorý treba riešiť individuálne. Vysvetľujeme, prečo je v pivnici vlhkosť a ako sa vysporiadať s hubami a plesňami.
Na sušenie by mali byť zamestnaní kvalifikovaní a skúsení odborníci, ktorí by mali byť požiadaní o poskytnutie záruky na opravu. Mal by predchádzať dôkladný rozbor príčiny a stupňa vlhkosti suterénu. Prevedie ho špecialista zo spoločnosti ponúkajúcej služby sušenia. Na základe jeho odbornosti si môžete vybrať najvhodnejší spôsob sušenia a renovácie. Často je potrebné kombinovať niekoľko rôznych metód, aby ste dosiahli očakávaný výsledok.
Odkiaľ pochádza vlhkosť v suteréne?
Nie každý si uvedomuje, že na jeden m3 steny sa zmestí až 350 litrov vody. Keď vidíme, že steny sú mokré, sú na nich špinavé miesta, lúpe sa farba a uvoľňuje sa omietka, je to znak toho, že voda prenikla hlboko do stien. Ak tieto prvé signály premeškáme, vlhkosť nám neskôr pripomenie nepríjemný zápach a plesňové škvrny rastúce na omietke .V takejto situácii musíme rýchlo rozpoznať zdroj povodne a urobiť prvé záchranné opatrenia. Voda v stene môže pochádzať:
- od zeme – keď nie je vodorovná alebo zvislá izolácia alebo keď izolácia už nie je dostatočne tesná. Niekedy sa tiež stane, že izolácia je v dobrom stave, no podmienky zeme a vody sa časom zmenili. Napríklad hladina spodnej vody stúpla a začala vyvíjať tlak na steny. Ľahká hydroizolácia sa s tým nevyrovná. Aby sa zabránilo zaplaveniu, steny by mali mať strednú alebo ťažkú izoláciu;
- zo zrážok – niekedy dažďová voda vytvára okolo domu mláky. Ak izolácia nie je dostatočne účinná, dôjde k lokálnemu zaplaveniu stien. Vlhkosť nie je taká nebezpečná ako vo vyššie popísanom prípade, ale aj tak spôsobí veľa strát. Voda vytekajúca z odtokového potrubia narobí oveľa väčšie problémy, samozrejme, ak nebude odvedená na bezpečné miesto (napríklad do nasiakavej studne). Silne prenikne do pôdy v kontakte so stenami suterénu a využije prípadné netesnosti izolácie na presakovanie do stien;
- v dôsledku poruchy vodovodného alebo kanalizačného zariadenia – následky takéhoto zaplavenia sú veľkolepé, ale našťastie porucha netrvá dlho. Stačí vysušiť steny a v prípade potreby zrekonštruovať zatopenú miestnosť. Vlhkosť sa nevráti. Odvodnenie bude potrebné aj v prípade úplného zatopenia pivníc, napríklad po povodni.
Ako skontrolovať vlhkosť stien
Všetkým prácam súvisiacim so sušením domu predchádza testovanie vlhkosti stien. To sa robí jedným z dvoch spôsobov. Špecialisti môžu prísť s vlhkomerom , zariadením, ktoré sníma úroveň vlhkosti steny a zobrazuje hodnotu na obrazovke z tekutých kryštálov, alebo ju meria pomocou karbidovej metódy (CW metóda). Druhá metóda zahŕňa odber vzoriek stien z najmenej šiestich vrtov vyrobených na rôznych miestach. Prejdu analýzou, po ktorejch je jasné, akú vlhkosť má stena.Ak si neviete dať rady, neváhajte a nakontaktujte sa na odborníkov, ktorý vám s tým pomôžu.