Matovič vybuchol: Za tisíce mŕtvych počas pandémie môže opozícia. Nás chválili za celoplošné testovanie v celom svete

matovic
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Igor Matovič, šéf strany OĽANO, bol hosťom v diskusnej relácii televízie Markíza Na Telo, kde diskutoval o riadení pandémie covid-19 na Slovensku. V relácii sa spomínala štúdia, ktorá tvrdí, že ak by Matovič riadil pandémiu inak a nie podľa svojho uváženia, mohlo byť až 21-tisíc menej obetí na životoch.

Matovič však trval na tom, že pandémiu riešil najlepšie ako vedel a vždy zvolal konzílium odborníkov, ktoré tvorili špičkoví ľudia z rôznych oblastí a spoločne prijímali rozhodnutia.

V relácii sa tiež hovorilo o obviňovaní opozície, že počas pandémie organizovala protesty, čo podľa Matoviča prispelo k vyššiemu počtu obetí. Matovič ďalej tvrdil, že jeho celoplošné testovanie bolo pochválené najlepším vedeckým časopisom, avšak moderátor relácie poznamenal, že toto tvrdenie bolo niekoľkokrát rozporované.

Celkovo sa v relácii diskutovalo o rozdielnych názoroch na riadenie pandémie a o tom, či boli prijaté správne opatrenia, či boli dostatočne účinné a či mohlo byť urobené niečo inak, aby bol počet obetí nižší.

Nedávna štúdia poradenskej spoločnosti Pažitný & Kandilaki odhalila, že zlé riadenie pandémie COVID-19 na Slovensku viedlo k približne 21 000 úmrtiam. Štúdia si získala značnú pozornosť a v súčasnosti ju vyšetruje generálna prokuratúra. Otázkou zostáva, kto bude zodpovedný za vysokú úmrtnosť počas druhej a tretej vlny pandémie, ktorú štúdia pripisuje zlému rozhodovaniu, politickým konfliktom a nízkej miere očkovania.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Trik na upchatý drez. Stačí nasypať a počkať

V štúdii sa zistilo, že počas prvej vlny pandémie, od marca do mája 2020, Slovensko dokázalo situáciu dobre zvládnuť, a to najmä vďaka zavedeniu prísnych výlukových opatrení. Druhá vlna, od septembra do marca 2021, však bola katastrofálna, s kolapsom systému zdravotnej starostlivosti a vysokým počtom infekcií a úmrtí.

Autori štúdie vyčítajú zlé riadenie pandémie v tomto období, kritizujú nedostatočnú prípravu, sledovanie, testovanie, chaotické politické rozhodnutia často prijaté bez vedeckých dôkazov, ako napríklad hromadné testovanie a povoľovanie svadieb, nevhodnú komunikáciu s verejnosťou a politikov, ktorí nedodržiavali stanovené pravidlá a udeľovali výnimky.

Tvrdia, že prísne výlukové opatrenia boli zavedené príliš neskoro. Okrem toho sa neustále pretláčala falošná dilema hromadné testovanie verzus uzavretie a uprednostňovalo sa hromadné testovanie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Viete, aký je rozdiel medzi hnedými a bielymi vajíčkami?

Tretia vlna od septembra 2021 do mája 2022 bola napriek očkovaniu tiež katastrofálna, čo malo za následok zaťaženie nemocníc a vysoký počet obetí. Téma očkovania sa spolitizovala a politici neboli jednotní v podpore. Vyskytli sa aj problémy s vakcínou Sputnik V a neúspešná očkovacia lotéria. Šírili sa hoaxy a dezinformácie, čo spôsobilo, že ľudia stratili dôveru v opatrenia. Prísna uzávera prišla opäť neskoro a chýbalo politické vedenie v prospech očkovania.

Štúdia porovnávala Slovensko s inými krajinami s nízkou úmrtnosťou a dospela k záveru, že prevažná väčšina nadmerných úmrtí na Slovensku bola spôsobená zlým riadením pandémie. Zistenia štúdie vedú mnohých k tomu, aby žiadali zodpovednosť a zmeny v spôsobe, akým krajina zvládne budúce krízy.

Jedným z hlavných problémov, ktoré štúdia identifikovala, bol nedostatok súdržnej a dobre koordinovanej reakcie na pandémiu. Správa zdôrazňuje nedostatok jasnej stratégie a komunikačného plánu, čo viedlo k zmätku a nedôvere verejnosti. Okrem toho štúdia poukazuje na to, že politické konflikty a nedostatočná spolupráca medzi rôznymi úrovňami vlády bránili schopnosti účinne reagovať na krízu.

Významným faktorom vysokej úmrtnosti bola aj otázka očkovania. V štúdii sa zistilo, že politizácia tejto otázky a nedostatok jasnej komunikácie o výhodách a bezpečnosti vakcín viedli k nízkej miere očkovania a nedôvere verejnosti. Okrem toho správa poukazuje na problémy s distribúciou a podávaním vakcín vrátane neúspešnej očkovacej lotérie a škandálu Sputnik V.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Urobte si test, ktorý zistí váš biologický vek. Musíte vydržať pár sekúnd

Vzhľadom na tieto zistenia je zrejmé, že v spôsobe, akým krajina rieši budúce krízy, sa musia vykonať zmeny. Štúdia vyzýva na vytvorenie jasnej stratégie a komunikačného plánu, ako aj na zriadenie národného tímu krízového manažmentu, ktorý by koordinoval úsilie na rôznych úrovniach vlády. Okrem toho je nevyhnutné uprednostniť transparentnosť a jasnú komunikáciu s verejnosťou, aby sa vybudovala dôvera a spolupráca.

Záverom možno konštatovať, že štúdia, ktorú vypracovali Pažitný & Kandilaki, poukazuje na ničivý vplyv zlého riadenia pandémie COVID-19 na Slovensku. Zistenia štúdie vyzývajú na zodpovednosť a zmeny v spôsobe, akým krajina zvládne budúce krízy. Je veľmi dôležité, aby sa z tejto skúsenosti vyvodili ponaučenia s cieľom zabrániť takýmto vysokým stratám na životoch v prípade budúcich pandémií alebo iných kríz.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *