Maximálne toľkoto sekúnd by ste mali sedieť na veľkej potrebe

zachpd

Hovorí sa, že ženy sú tie, ktoré dokážu stráviť v kúpeľni celé hodiny, hoci aj muži majú svoje za ušami. Avšak zatiaľ čo „sprcha na všetko“ je skôr neškodná, dlhé sedenie na záchode môže mať nepríjemné následky.

Príliš veľa času stráveného v kúpeľni je najčastejšou príčinou domácich sporov. Tínedžerom sa vyčíta, že sa pozerajú do zrkadla, ženám, že sa dlho kúpu, a mužom, že sedia „na tróne“. Všetci máme svoje chyby, ale ako sa ukazuje, práve tá posledná je obzvlášť hodná zváženia, keďže ide o naše zdravie. V stávke je totiž naše zdravie.

Ako dlho trvá zdravá stolica?

Sedenie na záchode je pre mužov častou príčinou manželských sporov. Berú si telefón a zamykajú sa v kúpeľni na oveľa dlhší čas, než je potrebné na to, aby sa usadili. Nechceme tu generalizovať, pretože sa to stáva aj ženám, ale dnes sa zameriame na chlapov. Na túto tému nedávno prostredníctvom Instagramu upozornili dve odborníčky: fyzioterapeutka pre ženy Ewelina Słyk a Daria Lukowska, odborníčka na výživu, ktorá sa zameriava na zdravie mužov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  O tejto hodine by ste nemali jesť ovocie. Nerobí to dobre vášmu telu

Ako dlho trvá zdravá stolica? To bola téma, nad ktorou sa odborníčky spoločne zamýšľali. Ukázalo sa, že niekoľko desiatok minút strávených na toalete je príliš veľa. A dôsledkom vôbec nie je premárnený čas (alebo aspoň nie len). Následky dlhého sedenia na toalete môžu byť naozaj vážne.

Defekácia by mala trvať 20 sekúnd. Od okamihu, keď si sadnem na toaletu, až do okamihu, keď skončím. Dvadsať sekúnd je čas prechodu stolice. Všetko potom je pre nás zbytočné – povedala fyzioterapeutka.

Dlhé sedenie na záchode? Môže sa to skončiť zle

Dlhé sedenie „na tróne“ má pre ženy rovnako zlé následky, ako pre mužov. Všetko kvôli našej anatomickej stavbe. Odborníčka na výživu upozornila, že to nie je tak, že by ste sa počas tých 20 či 30 minút neustále preťažovali. Ukazuje sa však, že samotná poloha v sede, pri ktorej sa opierame len o stehná, je veľmi nepriaznivá.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Bez mince či žetónu otvoríte za sekundu nákupný vozík týmto trikom

V polohe v sede je celé perineum vo vákuu. Vtedy gravitácia pôsobí viac, pretože na sedacích kostiach nie je taká opora. Keď sedíme s oporou stehien, celé perineum – semenníky, prostata a celá svalová štruktúra – smeruje k zemi. Napína sa. Nie je to uvoľňujúca poloha – vysvetlila fyzioterapeutka.

Poukázala tiež na to, že ostatné činnosti, ktoré robíme, keď sedíme na toalete, neprispievajú k dobrému zdraviu v tejto oblasti. A následky s tým spojené môžu byť naozaj nepríjemné.

Tlačenie vo všeobecnosti je zlé. Stolica by mala mať takú konzistenciu a také množstvo, že sa mi chce, idem na záchod, vysunie sa, skončím, hotovo. Ak to ide po kúskoch, musím sa namáhať, sliznica konečníka sa vysunie von. Môže sa to dostať až do bodu, keď to vôbec vyjde von. Môže sa stať, že konečník začne vypadávať. Nie je to len z tlačenia, ale aj zo sedenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *