Na veľkej potrebe nesmiete sedieť viac ako tento čas

zachod
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Dlhé chvíle strávené v kúpeľni môžu byť zdrojom rodinných konfliktov – tínedžeri sú kritizovaní za obdivovanie sa v zrkadle, ženy za nekonečné kúpanie a muži za predlžovanie pobytu na toalete.

Hoci tieto zvyky môžu pôsobiť neškodne, práve posledný problém si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Podľa odborníkov má sedenie na toalete dlhší čas, než je nutné, vážne zdravotné následky.

Ako dlho by mala trvať stolica?

Fyzioterapeutka Ewelina Słyk a odborníčka na výživu Daria Lukowska sa nedávno na sociálnych sieťach venovali téme, ktorá sa týka mnohých z nás: ideálna dĺžka času stráveného na toalete. Podľa nich by samotná stolica mala trvať približne 20 sekúnd – od momentu, keď si človek sadne, až po ukončenie potreby. Ak tento proces trvá dlhšie, môže ísť o signál, že niečo nie je v poriadku.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ak ste si toto všimli v chladničke, dajte do nej na noc noviny

„Dlhé vysedávanie na toalete je zbytočné a pre naše telo nepriaznivé. Poloha, ktorú zaujímame, je pre svaly panvového dna nevhodná a môže viesť k problémom, ako je oslabenie týchto svalov či dokonca ich poškodenie,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Prečo je dlhé sedenie škodlivé?

Poloha, ktorú na toalete zaujímame, môže mať negatívny vplyv na svaly panvového dna, semenníky, prostatu či konečník. Dlhodobý tlak a gravitácia spôsobujú, že tieto oblasti sú preťažené, čo vedie k napätiu a oslabeniu svalovej štruktúry. „Ide o pozíciu, ktorá vôbec nie je prirodzená ani relaxačná,“ dodáva odborníčka na výživu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Maximálna imunita s cesnakovou vodou. Tu je návod, ako na to

Ďalším problémom je samotné tlačenie. Fyzioterapeutka zdôrazňuje, že správna stolica by mala byť plynulá a nenáročná. Ak sa človek musí príliš namáhať, môže to viesť k poškodeniu sliznice konečníka, čo v extrémnych prípadoch spôsobuje jej vyčnievanie či dokonca vypadávanie.

Ako sa tomu vyhnúť?

Odborníci odporúčajú venovať pozornosť správnym návykom:

  1. Zmena polohy: Skúste pri stolici mierne nadvihnúť nohy (napríklad použitím malej stoličky), čím sa napodobní prirodzenejšia poloha tela.
  2. Dodržujte správnu stravu: Konzumácia vlákniny, dostatočný pitný režim a pravidelný pohyb prispievajú k zdravej stolici.
  3. Nezostávajte na toalete dlhšie, než je potrebné: Pokiaľ nemáte potrebu, vyhnite sa sedení s telefónom alebo knihou.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ruský super lacný reťazec chce otvoriť na Slovensku. Prečo je tak lacný?

V skratke

Sedenie na toalete by nemalo trvať viac ako niekoľko sekúnd – ideálne okolo 20. Dlhodobé zotrvávanie v tejto polohe môže poškodiť svaly panvového dna a viesť k zdravotným komplikáciám. Dbajte na správnu polohu, zdravú stravu a obmedzte čas strávený na „tróne“. Vaše telo sa vám poďakuje.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *