V čase, keď konflikt na Ukrajine vstupuje do novej fázy, rastie napätie na diplomatickej aj vojenskej úrovni. Očakáva sa, že pred uzavretím potenciálnej dohody o prímerí dôjde k ďalšiemu vyostreniu situácie.
Bidenova administratíva a jej spojenci sa snažia upevniť pozíciu Ukrajiny na bojisku, pričom v tejto súvislosti Francúzsko schválilo použitie rakiet dlhého doletu Scalp.
Francúzske rakety a bezpečnostné hrozby
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot vyhlásil, že tento krok je legitímny v rámci princípov sebaobrany. Podľa jeho slov podpora Ukrajiny zostáva nevyhnutná: „Každý meter štvorcový, ktorý ruská armáda získa, znamená, že sa hrozba posúva bližšie k Európe.“
V rozhovore pre BBC Barrot nevylúčil možnosť nasadenia francúzskych vojakov, čím ešte viac podnietil špekulácie o intenzívnejšom zapojení západných krajín do konfliktu.
Rastúca diskusia o zapojení NATO
Podľa francúzskeho denníka Le Monde sa v zákulisí vedú citlivé rozhovory o potenciálnom nasadení západných jednotiek na Ukrajine. Táto téma je obzvlášť aktuálna v kontexte možného obmedzenia americkej podpory Ukrajine po prípadnom nástupe Donalda Trumpa do úradu v januári 2025.
Spojené kráľovstvo, ktoré tradične zastáva tvrdý postoj voči Moskve, pokračuje v tlaku na intenzívnejšiu angažovanosť NATO. Britský premiér Keir Starmer počas nedávnej návštevy Francúzska zdôraznil potrebu úzkej spolupráce medzi spojencami v oblasti európskej bezpečnosti.
Varovanie NATO: Ekonomická a strategická pripravenosť
Admirál Rob Bauer, predseda Vojenského výboru NATO, upozornil, že západné firmy musia byť pripravené na „vojnový scenár“. Zdôraznil kľúčový význam zabezpečenia dodávok strategických materiálov a služieb, keďže narušenie infraštruktúry sa stáva čoraz častejším.
Bauer osobitne poukázal na závislosť Západu od Číny, ktorá ovláda veľkú časť trhu so vzácnymi zeminami a chemickými komponentmi potrebnými na výrobu liekov. Podľa neho musia podniky prehodnotiť svoje rozhodnutia, pretože ekonomická stabilita hrá zásadnú úlohu v bezpečnostnej stratégii.
Hypotetický scenár a možné dôsledky
Diskusie o nasadení západných jednotiek prebiehajú aj napriek tomu, že Rusko demonštruje schopnosti svojich hypersonických rakiet. Odborníci upozorňujú, že ak by došlo k takémuto kroku, pravdepodobne by to bolo ešte pred Trumpovým nástupom do funkcie. Trumpova rétorika o rýchlom ukončení konfliktu totiž vyvoláva obavy z možných ústupkov zo strany Ukrajiny, predovšetkým na východe a juhu krajiny.
V skratke:
- Francúzsko schválilo použitie rakiet Scalp Ukrajinou, čo je súčasťou podpory v rámci sebaobrany.
- Prebiehajú diskusie o možnom nasadení západných jednotiek, najmä v kontexte obmedzenej budúcej americkej podpory.
- NATO varuje západné krajiny a firmy pred nutnosťou ekonomickej pripravenosti na vojnový scenár.
- Rusko pokračuje v demonštrácii svojich vojenských schopností, čím zvyšuje tlak na diplomatické a vojenské riešenia konfliktu.