Medvede nabehali k detskému ihrisku. Nevedeli ich odohnať ani motorovou pílou

medvedica v lese

Medvedica s mláďatami zavítala do mesta Poltár priamo pri detskom ihrisku, čo vzbudilo veľkú pozornosť obyvateľov. Tento prípad je len ďalším dôkazom, že medvede strácajú plachosť a pohybujú sa čoraz blížej k obývaným oblastiam. Informuje o tom portál zoznam.sk

Obyvatelia Poltára, mesta v Banskobystrickom kraji, v posledných hodinách zaznamenali prítomnosť medvedice s niekoľkými mláďatami v tesnej blízkosti detského ihriska. Keďže ihrisko sa nachádza pod lesom, výskyt medveďov v tejto oblasti je pomerne bežný, avšak najzreteľnejším problémom je strata plachosti zo strany týchto zvierat. Miestni obyvatelia tvrdia, že medvedica sa nebojí priblížiť sa k ľuďom aj na pár metrov.

Podľa miestneho obyvateľa Michala, problém nie je samotná prítomnosť medveďov v lese, pretože to je ich prirodzené prostredie, ale skôr ich množstvo a výskyt v oblastiach, kde nemajú čo robiť. Dokladom toho je situácia, kedy medvedica prišla k mužovi, ktorý pracoval s motorovou pílou a dreveným materiálom iba na pár metrov od nej. To naznačuje, že medveď stratil plachosť a strach z ľudí. Vzhľadom na ich stúpajúcu populáciu to môže mať neblahé následky a podľa Michala je tragédia takmer nevyhnutná.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Sliepka vám po tomto začnú znášať dvojnásobok vajec

Hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, Kristína Bocková, vysvetlila, že zmenené správanie medveďov a ich príchod do obývaných oblastí súvisí predovšetkým s narastajúcimi zdrojmi potravy. Medvede v súčasnosti získavajú potravu nad rámec toho, čo im ponúka príroda.

Bocková upozornila na problém ľahko dostupnej potravy vo forme nezabezpečeného komunálneho odpadu. Okrem toho aj pestovanie kukurice v podhorských oblastiach ako zdroja energie pre biomasu prispieva k zvýšenej dostupnosti potravy pre medvede. Rovnako aj trend zmeny krajinnej štruktúry na Slovensku má vplyv na toto správanie medveďov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako odstrániť zápach a smrad z domácich zvierat ako sú mačka či pes

Problematika pohybu medveďov v blízkosti obývaných oblastí si vyžaduje zvýšenú ostražitosť zo strany miestnych obyvateľov. Aj keď medveď je náš chránený druh, správne zaobchádzanie a vytvorenie bezpečného prostredia pre obyvateľov i divoké zvieratá sú nevyhnutné.

Opatrenia na zabezpečenie správneho nakladania s odpadom a riešenie potravinovej dostupnosti medveďov môžu prispieť k minimalizácii konfliktov medzi človekom a týmito zvieratami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *