Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua

Benjamin Netanjahua
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Medzinárodný trestný tribunál (ICC) vo štvrtok oznámil zásadné rozhodnutie, ktoré vyvolalo veľkú medzinárodnú pozornosť. Vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jo’ava Galanta.

Obvinenia oboch politikov sa týkajú vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných počas konfliktu s teroristickým hnutím Hamás v Pásme Gazy.

Obvinenia podľa ICC

Podľa vyhlásenia ICC sa Netanjahu a Galant mali dopustiť činov zahŕňajúcich vojnový zločin vyhladovania civilného obyvateľstva ako vojenskej taktiky a tiež zločinov proti ľudskosti, vrátane vrážd, prenasledovania a iných neľudských činov. Tribunál zároveň uviedol, že obaja politici nesú zodpovednosť nielen ako priami páchatelia, ale aj ako civilní predstavitelia, ktorí schválili útoky zamerané na civilné obyvateľstvo.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Dnes večer spadne na našu zem asteroid. Už vedia, kam dopadne

Zločiny sa mali odohrávať najmenej od 8. októbra 2023 do 20. mája 2024, teda v období intenzívneho konfliktu medzi izraelskou armádou a hnutím Hamás. Napriek utajeniu samotných zatykačov sa ICC rozhodol o vydaní tohto kroku informovať verejnosť, čo je nezvyčajné opatrenie, ktoré má upozorniť na vážnosť situácie.

Konflikt s Hamásom a medzinárodná kritika

Konflikt medzi Izraelom a Hamásom eskaloval po útoku palestínskeho hnutia na Izrael dňa 7. októbra minulého roka. Izraelská vláda pod vedením Netanjahua následne začala rozsiahlu vojenskú operáciu s cieľom zneškodniť Hamás, čo však viedlo k hlbokej humanitárnej kríze v Pásme Gazy.

Kým Netanjahu obhajuje svoje kroky ako nevyhnutné pre zaistenie bezpečnosti Izraela, medzinárodné organizácie a humanitárne skupiny kritizujú Izrael za neprimerané dopady na civilistov. ICC teraz tvrdí, že existujú dôkazy o systematickom porušovaní medzinárodného humanitárneho práva.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenský tvrdí, že Putin chce vojnu aj s NATO a jedine Ukrajina tomu zabráni

Význam ICC a reakcie sveta

Medzinárodný trestný tribunál je jediným stálym súdom svojho druhu, ktorý má právomoc stíhať jednotlivcov za genocídu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Keď ICC minulý rok vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvôli vojnovým zločinom na Ukrajine, vyvolalo to globálne diskusie o možnostiach jeho presadenia. Podobná situácia teraz nastáva aj v prípade izraelských politikov.

V súčasnosti sa k Rímskemu štatútu, zakladajúcemu dokumentu ICC, hlási 125 štátov. Medzi nečlenské krajiny však patria významné mocnosti ako Čína, India, Spojené štáty a Izrael. To značne komplikuje možnosť stíhania obvinených, pretože ICC nemá priame nástroje na ich zatknutie na území týchto štátov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Čo sa to deje? V Nemecku už vyzývajú ľudí, aby si stavali bunkre

V skratke:

  • Medzinárodný trestný tribunál vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a exministra obrany Jo’ava Galanta.
  • Obvinenia zahŕňajú vojnové zločiny, vrátane vyhladovania civilistov, a zločiny proti ľudskosti.
  • Činy sa mali odohrávať počas konfliktu s Hamásom v Pásme Gazy od októbra 2023 do mája 2024.
  • ICC poukazuje na vážne porušenie medzinárodného práva, ale vzhľadom na to, že Izrael neuznáva právomoc tribunálu, je otázne, ako bude možné zatykače vykonať.

Tento krok ICC opäť rozprúdil debaty o spravodlivosti a zodpovednosti na medzinárodnej úrovni. Otázkou zostáva, či sa podarí zaistiť zodpovednosť vysokopostavených politikov aj v tých najkomplikovanejších prípadoch.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *