Ukrajina je ostreľovaná ruskými raketami, ktoré zasahujú elektrickú infraštruktúru, čo spôsobuje obrovské výpadky elektrického prúdu po celej krajine.
Slovensko posiela na Ukrajinu humanitárnu aj vojenskú pomoc. Ako tvrdí minister vnútra Mikulec, pomáhať Ukrajine vlastne znamená pomáhať Slovensku.
Ukrajincom posielame okrem vojenskej techniky aj humanitárnu. Napríklad elektrocentrály či deky.
„Vojna na Ukrajine stále pokračuje a civilné obyvateľstvo na jej území potrebuje aj naďalej pomoc. Rezort vnútra preto kontinuálne pokračuje v humanitárnej pomoci a v súčasnosti sa realizujú prípravy humanitárnej pomoci pre Ukrajinu na zimné mesiace.
Odbor hospodárskeho zabezpečenia sekcie ekonomiky MV SR obstaráva elektrocentrály (119 kusov), flisové deky (12 940 kusov), paplóny (2300 kusov), vankúše (2300 kusov), plachty (2 300 kusov) či posteľné súpravy (2300 kusov). Rezort tiež pracuje na zabezpečení autolekárničiek.“ informuje ministerstvo.
„Humanitárna pomoc posielaná na Ukrajinu nielen, že pomáha zvládať krízové situácie spojené s nedostatkom komodít, ale zároveň vytvára predpoklad na lepšie zvládnutie prípadnej vlny odídencov. Mnoho občanov Ukrajiny chce na jej území aj ostať, ak však nebudú mať vhodné podmienky na prečkanie zimy, neostane im nič iné ako presunúť sa do bezpečných krajín, teda aj na Slovensko,” vysvetľuje minister vnútra SR Roman Mikulec.
„POSKYTOVANÍM POMOCI UKRAJINE POMÁHAME AJ SLOVENSKU“ tvrdí ministerstvo vnútra.
Ministerstvo vnútra už od prvých dní vysiela na Ukrajinu humanitárnu pomoc. Od 18. marca zároveň funguje Union Civil Protection Mechanism Logistics Hub, ktoré v spolupráci s komerčnými subjektmi prevádzkuje Slovenská republika s finančnou podporou EÚ v rámci Mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany.
Cez logistický hub od jeho otvorenia k 22. 11. 2022 prešlo 2 358,2 ton materiálu rôzneho druhu zaslaného aj z iných členských štátov EÚ v hodnote 47 636 531,62 €.
V týchto dňoch ukrajinská strana taktiež prijala slovenskú humanitárnu pomoc vo forme 5 elektrocentrál, elektroinštalačný materiál a 20 000 respirátorov FFP3, všetko prostredníctvom Európskeho mechanizmu civilnej ochrany . V minulosti boli Hasičským a záchranným zborom odovzdané napríklad aj hasičské autá IVECO Trakker, ktoré dnes zabezpečujú požiarnu ochranu v Užhorode a Dubivskej hromade.