Môj starý otec mi ukázal trik, ktorý zabezpečuje obrovskú úrodu paradajok. Používam ho už roky!

paradajky

Starostlivosť o zeleninové záhony je základnou úlohou, ktorá ovplyvňuje rast rastlín. Paradajky si vyžadujú špeciálne podmienky a nejde len o zalievanie alebo hnojenie. Navrhujeme, ako zakrpatením paradajok zvýšiť ich úrodu.

Sú najčastejšie pestovanou zeleninou a tešia sa neutíchajúcej obľube. Doma vypestované paradajky neobsahujú škodlivé chemikálie a majú jedinečnú chuť. Aby však boli veľké, šťavnaté a zdravé, treba ich omráčiť.

Čo je to omračovanie?

Ide o odstraňovanie listov paradajok v príslušnom štádiu kvitnutia. Dôležité je najprv sa zbaviť bočných výhonkov rastliny, ktoré rastú medzi zvyšnými listami a stonkou paradajky. Tie sa najčastejšie označujú ako vädnutie a mali by sa okamžite odstrániť, pretože odoberajú rastline živiny a energiu.

V druhom kroku je potrebné odstrániť spodné listy, ktoré sa nachádzajú pod plodovými strapcami. Na kríku by sa mali ponechať len tie, ktoré sú najbližšie k rajčiakom, pretože práve z nich rastlina získava potrebné cukry. Posledným krokom je prerezávanie, pri ktorom sa odstráni vrchol výhonku paradajok. Tento postup bráni ďalšiemu rastu rastliny a zbytočnému plytvaniu jej energiou, pretože by mala všetku svoju silu venovať tvorbe plodov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ak si dáte každý večer len jedno pivo, v tele sa spustí zaujímavý proces

Kedy prerezávať paradajky?

Každý záhradkár chce získať čo najväčšiu úrodu, preto by sa malo prerezávanie paradajok vykonávať približne sedem týždňov pred zberom zrelej zeleniny. Najčastejšie to bude koncom septembra, ale všetko závisí od prevládajúcich poveternostných podmienok.

Treba dodať, že paradajky potrebujú pravidelnú zálievku, teplé miesto (ktoré bude chránené pred vetrom) a predovšetkým výživu bohatými hnojivami. Pôda pre paradajky by mala byť úrodná a dobre odvodnená, t. j. s pH od 5,5 do 6,6. Dôležitým prvkom, ktorý niekedy nemôžeme ovplyvniť, je aj teplota, ktorá by sa mala pohybovať medzi 22 a 27 stupňami Celzia. Keď klesne pod 14 stupňov, rastlina spomalí svoj rast, preto je najlepšie zasadiť paradajky do zeme hneď, ako prestanú mrazy, t. j. od polovice mája.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci ho pijú vo veľkom, no experti varujú. Toto mlieko vám nerobí dobre!

Domáce hnojivá pre paradajky

Žihľavový hnoj je najlacnejším a veľmi účinným riešením. Stačí rastlinu pozbierať a nakrájať na menšie kúsky, potom ju zaliať vodou. Približne po týždni by sa na povrchu mala objaviť pena a charakteristická vôňa. Potom je potrebné kondicionér zriediť vodou a následne paradajky zaliať.
Odvar z cibuľových šupiek je rovnako dobrým spôsobom na posilnenie paradajok. Stačí šupky vhodiť do vody, povariť a po vychladnutí vinič zaliať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *