Môj starý otec mi ukázal trik, ktorý zabezpečuje obrovskú úrodu paradajok. Používam ho už roky!

paradajky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Starostlivosť o zeleninové záhony je základnou úlohou, ktorá ovplyvňuje rast rastlín. Paradajky si vyžadujú špeciálne podmienky a nejde len o zalievanie alebo hnojenie. Navrhujeme, ako zakrpatením paradajok zvýšiť ich úrodu.

Sú najčastejšie pestovanou zeleninou a tešia sa neutíchajúcej obľube. Doma vypestované paradajky neobsahujú škodlivé chemikálie a majú jedinečnú chuť. Aby však boli veľké, šťavnaté a zdravé, treba ich omráčiť.

Čo je to omračovanie?

Ide o odstraňovanie listov paradajok v príslušnom štádiu kvitnutia. Dôležité je najprv sa zbaviť bočných výhonkov rastliny, ktoré rastú medzi zvyšnými listami a stonkou paradajky. Tie sa najčastejšie označujú ako vädnutie a mali by sa okamžite odstrániť, pretože odoberajú rastline živiny a energiu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ďalší konsolidačný balíček? Vláda by vzala rodinám a dôchodcom

V druhom kroku je potrebné odstrániť spodné listy, ktoré sa nachádzajú pod plodovými strapcami. Na kríku by sa mali ponechať len tie, ktoré sú najbližšie k rajčiakom, pretože práve z nich rastlina získava potrebné cukry. Posledným krokom je prerezávanie, pri ktorom sa odstráni vrchol výhonku paradajok. Tento postup bráni ďalšiemu rastu rastliny a zbytočnému plytvaniu jej energiou, pretože by mala všetku svoju silu venovať tvorbe plodov.

Kedy prerezávať paradajky?

Každý záhradkár chce získať čo najväčšiu úrodu, preto by sa malo prerezávanie paradajok vykonávať približne sedem týždňov pred zberom zrelej zeleniny. Najčastejšie to bude koncom septembra, ale všetko závisí od prevládajúcich poveternostných podmienok.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovensko dnes zažije veľmi teplý deň. Večer však príde zvrat počasia

Treba dodať, že paradajky potrebujú pravidelnú zálievku, teplé miesto (ktoré bude chránené pred vetrom) a predovšetkým výživu bohatými hnojivami. Pôda pre paradajky by mala byť úrodná a dobre odvodnená, t. j. s pH od 5,5 do 6,6. Dôležitým prvkom, ktorý niekedy nemôžeme ovplyvniť, je aj teplota, ktorá by sa mala pohybovať medzi 22 a 27 stupňami Celzia. Keď klesne pod 14 stupňov, rastlina spomalí svoj rast, preto je najlepšie zasadiť paradajky do zeme hneď, ako prestanú mrazy, t. j. od polovice mája.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Domáca zmes pre paradajky, po ktorej porastú dvojnásobne

Domáce hnojivá pre paradajky

Žihľavový hnoj je najlacnejším a veľmi účinným riešením. Stačí rastlinu pozbierať a nakrájať na menšie kúsky, potom ju zaliať vodou. Približne po týždni by sa na povrchu mala objaviť pena a charakteristická vôňa. Potom je potrebné kondicionér zriediť vodou a následne paradajky zaliať.
Odvar z cibuľových šupiek je rovnako dobrým spôsobom na posilnenie paradajok. Stačí šupky vhodiť do vody, povariť a po vychladnutí vinič zaliať.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *