Lekári nepochybujú. Príliš časté umývanie môže byť škodlivé

sprchovanie

Otázka: „Ako často sa mám umývať?“ sa môže na prvý pohľad zdať prekvapivá alebo dokonca vyvolať zhovievavý úsmev. Koniec koncov, každý asi pozná odpoveď, však? Ukazuje sa, že nie nevyhnutne. Niektorí lekári tvrdia, že väčšina z nás robí tú chybu, že sa umýva… príliš často.

Hygiena je dôležitá, to vedia aj malé deti. Ukazuje sa však, že v starostlivosti o ňu mnohí z nás robia fľakatú chybu. Je ňou frekvencia umývania. Podľa lekárov v Kanade a USA nie je až také samozrejmé, ako často by ste sa mali umývať.

Je možné umývať sa príliš dôkladne?

Lekári tvrdia, že áno. Doktorka Sandy Skotnicki, autorka knihy Beyond Soap, tvrdí, že príliš časté umývanie celého tela môže byť škodlivé. Vysvetľuje, že mydlo zbavuje pokožku ochrany pred baktériami a alergénmi. Na druhej strane doktorka Robynne Chutkanová, ktorá má na konte 4 knihy o rôznych aspektoch zdravého životného štýlu, tvrdí, že kúpanie mydlom ničí prospešné baktérie a mikroorganizmy žijúce na pokožke. David Leffell z Yale School of Medicine je tiež proti prílišnému umývaniu. Zdôrazňuje, že umývanie vysušuje pokožku a zvyšuje jej náchylnosť na poškodenie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Venčiť mačku vonku vôbec nie je v poriadku. Toto je dôvod

Ako často by ste sa mali umývať?

Tu sa traja spomínaní odborníci, žiaľ, nezhodujú. Leffell sa domnieva, že umývanie je v poriadku každý deň, ale treba sa vyhýbať dlhým kúpeľom (optimálny čas je tri minúty a maximálny 30 minút) a horúcej vode. Skotnicki a Chutkan majú trochu iný názor. Odporúčajú, aby sa denne dôkladne a s mydlom umývali len tri oblasti – nohy, podpazušie a slabiny (vrátane genitálií). Tieto oblasti sú najviac náchylné na rast baktérií a plesní. Zvyšok tela oplachujte iba vodou. Čo sa môže zdať šokujúce, lekári odporúčajú dodržiavať tento postup aj po intenzívnom tréningu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto pestujú egreše najlepší záhradkári. Nezabudnite na túto vec

Ako mám chrániť pokožku pred vysušením vo vani?

Ako sme už spomínali, na stav pokožky nepriaznivo vplýva dlhý kúpeľ v horúcej vode. Ak máte možnosť, sprchujte sa len krátko vo vlažnej vode. Ak však chcete vo vani relaxovať, pridajte do vody prostriedok, ktorý zabráni vysušovaniu pokožky. Stačia 2-3 polievkové lyžice olivového oleja, 8 polievkových lyžíc prírodného medu alebo prášková škorica a klinčeky. Nezabudnite však, že vo vani nesmiete sedieť príliš dlho. Na uvoľnenie po náročnom dni by malo stačiť 15 minút a 30 minút je absolútne maximum. Keď vyjdete z kúpeľa, naneste na ešte vlhkú pokožku pleťové mlieko alebo detský olej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *