V 60. rokoch 20. storočia si istý farmár všimol, že sa na jeho dvore deje niečo zvláštne. Jeho sliepky mizli v trhline, ktorá sa objavila v pivnici počas rekonštrukcie. Muž sa teda rozhodol zbúrať stenu a zistiť, čo sa deje. To, čo za ňou uvidel, prekonalo jeho najdivokejšie očakávania, píše Gazeta
Farmár z Turecka sa rozhodol urobiť malú rekonštrukciu v roku 1963. Počas prestavby jeho domu sa v stene nečakane objavila malá trhlina. Spočiatku sa o ňu farmár nezaujímal – až kým do nej nezačali miznúť sliepky, ktoré sa prechádzali po dvore. Obyvateľ Kapadócie sa teda rozhodol stenu zbúrať. Pred jeho očami sa objavil tunel vedúci do Derinkuyu.
Miestny farmár inicioval ďalšie objavy
Od tohto prevratného objavu sa podľa BBC našlo viac ako 600 vchodov do starovekého mesta v domoch ďalších ľudí. Kapadócia je totiž oblasť, kde nie je ťažké vybudovať podzemné priestory. Jej krajina je tvorená prevažne horninami sopečného popola, v ktorých sa dá pomerne ľahko tesať, a to aj pomocou jednoduchých nástrojov. Niet divu, že práve v tomto regióne vzniklo slávne Derinkuyu, podzemné mesto, na ktoré narazil miestny farmár.
Derinkuyu – skutočný klenot regiónu
Dnes už opustené starobylé mesto, ktoré sa nachádzalo hneď za múrom v pivnici miestneho farmára, sa považuje za skutočný klenot regiónu. Je zapísané aj na zozname svetového dedičstva UNESCO a cestovatelia, ktorí ho navštevujú, sú z neho nadšení. Niekoľko desiatok metrov pod zemou sa kedysi nachádzal mestský komplex s prepracovaným systémom ulíc, námestí a parciel. V podzemnom meste mohlo žiť až 20 000 ľudí. Bol tu aj priestor pre zvieratá vrátane oviec, sliepok a kôz.
V súčasnosti sa odhaduje, že stavba bola vybudovaná postupne v období od 8. do 7. storočia pred naším letopočtom. – Komplex, ktorý zaručoval prísun vzduchu a vody, slúžil ako obrovský úkryt pre obyvateľstvo v čase vojen a nepokojov,“ uvádza sa na webovej stránke ciekawostkihistoryczne.pl. Dnes je jednou z najväčších turistických atrakcií v Turecku. Okrem toho Derinkuyu naďalej fascinuje vedcov, ktorí túžia preskúmať zázraky starovekého inžinierstva.