Na čo slúži tretia priehradka v práčke? Možno budete prekvapení

pracka 3

Práčka je pravdepodobne takmer v každej domácnosti a nepochybne výrazne uľahčuje život. Predstavte si, že by ste museli ručne prať a žehliť zimnú bundu alebo dlhé džínsy. Teraz to našťastie za nás urobí práčka. Jediné, čo musíme urobiť, je vložiť oblečenie do bubna, nastaviť správny program a pridať prací prostriedok. Presne tak. A práve tu môže nastať problém.

Na čo slúži tretia priehradka v práčke? Možno budete prekvapení

Väčšina práčok má tri priehradky na pracie prostriedky. Vzhľadom na počet programov, ktoré spotrebič má, to nie je veľa. A predsa sa ukazuje, že mnohí ľudia nemajú predstavu, na čo sa jednotlivé priehradky používajú. To, čo do jednotlivých priehradiek vložíte, však má zásadný význam.

Väčšina ľudí používa prací prášok alebo prací prostriedok a okrem toho zmäkčovač tkanín. Ten nie je nevyhnutný, ale dodáva oblečeniu mäkkosť a krásnu vôňu. Prečo teda, ak používame dva výrobky, sú v práčke tri priehradky? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, na čo slúži tá ďalšia?

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Len to hoďte do práčky a vyjde z nej špina za celé roky

Je nepravdepodobné, že by priehradka na aviváž spôsobovala nejaké problémy. Je jasne odlíšená od ostatných priehradiek, ale niektorí ľudia do nej vložili prášok. Výsledkom bolo nevyprané, nevypraté, drsné a poškriabané oblečenie. Ich nosenie bolo nielen nepohodlné, ale mohlo viesť aj k problémom s pokožkou, vyrážkam a svrbeniu. Na druhej strane, ak by sme do priehradky na prášok naliali tekutý prací prostriedok, nesplnil by svoju úlohu, pretože by sa z tkaniny úplne vyplavil.

Ako teda vidíte, na priehradkách záleží. Čo by teda malo byť umiestnené v ktorej z nich a na čo slúži tá navyše? Odpoveď na túto otázku nájdete napríklad v návode na obsluhu práčky. Hádame však, že mnohí ľudia sa tam ani nepozreli, alebo ak aj áno, už si nepamätajú, čo čítali. To však nič neznamená. My sa už ponáhľame s vysvetlením.

Priehradka so symbolom kvetu je určená na zmäkčovadlá, t. j. na zmäkčovače tkanín. Možno do nej umiestniť aj domáci výrobok z octu a éterického oleja. Dobre funguje aj ten vyrobený v obchode.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neskladujte chlieb v chlebníku ani v mrazničke. Na tomto mieste mu je najlepšie

Priehradka so symbolom I je určená na prací prostriedok pred praním. Tá so symbolom II je určená na prací prostriedok na hlavné pranie.

Veľmi dôležitý je aj výber správneho pracieho programu. Nie každý to vie, ale jemný je často najhoršou voľbou. Podľa vedcov spôsobuje najväčšie škody na životnom prostredí, pretože z oblečenia uvoľňuje najviac mikrovlákien.

Výskumníci z Newcastle University zistili, že množstvo mikrovlákien, ktoré po praní zostanú, nesúvisí s rýchlosťou odstreďovania ani dĺžkou prestávok počas cyklu. Hlavným faktorom zodpovedným za ich uvoľňovanie je… množstvo použitej vody. Čím viac, tým horšie.

Zistilo sa, že počas „šetrného“ prania sa z polyesterových tkanín uvoľnilo až 1,4 milióna mikrovlákien. Najšetrnejšie k životnému prostrediu by bolo zvoliť krátky prací cyklus v studenej vode. To je len 600 000 mikrovlákien. Avšak aj štandardný program prania bavlny je lepší ako jemný, pretože prispieva k uvoľneniu približne 800 000 mikrovlákien.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *