Na Slovensko mieri nebezpečný jav. Zníži sa viditeľnosť

jar pocasie slovensko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Slovensko sa oficiálne prehuplo do jarného režimu. Teploty v posledných dňoch rástli rýchlym tempom, pričom dnes po prvý raz v tomto roku presiahli hranicu +20 °C. Podľa meteorológov z iMeteo však treba počítať s ďalšou zmenou – v najbližších dňoch môže viditeľnosť zhoršiť prílev saharského prachu.

Jar ukazuje svoju silu: Padol rekord

Počasie na Slovensku sa v uplynulých dňoch vyznačovalo nadpriemernými teplotami. Už v stredu teplomer v Žihárci o 15.00 h ukázal +19,1 °C, pričom podobné hodnoty zaznamenali aj v Hurbanove či v Žiari nad Hronom. Dnešný deň však priniesol ešte vyššie teploty, ktoré na niektorých miestach prekročili +20 °C.

Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), historický moment nastal v Moravskom Svätom Jáne, kde sa teplota už o 12. hodine vyšplhala na +20,1 °C. Ide o prvý deň v tomto roku, keď Slovensko prekonalo túto magickú hranicu, pričom v niektorých oblastiach bolo až o 10 °C teplejšie, než je priemer pre toto obdobie.

Extrémne rozdiely v teplotách

Meteorológovia upozorňujú aj na výrazné teplotné rozdiely medzi ránom a popoludním. Najväčší kontrast zaznamenali v Červenom Kláštore, kde sa v priebehu jediného dňa oteplilo až o 27 °C. Takéto výkyvy nie sú bežné a poukazujú na dynamiku aktuálneho počasia.

Podmienky sú priaznivé aj pre milovníkov hôr. Vo výške 1 500 metrov nad morom sa teploty pohybujú okolo +10 °C, čo vytvára ideálne podmienky pre turistiku aj jarné lyžovanie.

Saharský prach môže znížiť viditeľnosť

Hoci sa momentálne tešíme zo slnečných a teplých dní, meteorológovia upozorňujú na prichádzajúce zhoršenie viditeľnosti. Dôvodom je zvýšená koncentrácia litometeorov, teda drobných pevných častíc v atmosfére, ktoré môžu ovplyvniť počasie už od piatku.

Najvýraznejší vplyv na viditeľnosť bude mať saharský prach, ktorý sa v dôsledku vzdušného prúdenia dostane nad strednú Európu. Podľa predpovedí bude jeho koncentrácia na Slovensku najvyššia v pondelok a utorok. Tento jav môže spôsobiť mierne zahmlenie oblohy a vytvoriť dojem, že krajina je zahalená v opare.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *