Na Slovensko mieri niečo z Afriky. Pripravte sa, bude to všade

piesok aftika auto

V nasledujúcich dňoch sa Európa a najmä naše územie stretnú s netradičným javom, keď sa k nám cez atmosféru dostane prach priamo z afrického kontinentu.

Ako upozorňuje meteorologický portál imeteo.sk, spolu s očakávanými dažďami a prehánkami príde aj neobvyklý doplnok – Saharský prach, ktorý bude „pršať“ spolu s dažďovými kvapkami.

Tento prírodný fenomén sa prejaví tak, že sa čiastočky Saharského prachu zmiešajú s vodnými kvapkami v atmosfére a budú spolu spadnúť na zem.

Tento jav môže mať za následok, že po daždi môžete nájsť svoje vozidlo, balkóny či okenné rámy nepríjemne zašpinené od jemných častíc prachu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmiešajte s vodou a uhorky zalejte. Ochránite ich pred horúčavami

Meteorológovia upozorňujú, že prítomnosť Saharského prachu v atmosfére nad Slovenskom nie je len dočasným javom. Očakáva sa, že sa tu bude držať až do konca týždňa, čo môže mať za následok nielen znečistené exteriérové povrchy, ale aj zhoršenú viditeľnosť a žltkastý nádych oblohy.

Tento jav svedčí o tom, že aj keď nebude pršať, atmosférické čiastočky prachu zostanú suspendované vo vzduchu a ovplyvnia tak kvalitu nášho prostredia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mäso, ktoré Slováci úplne podceňujú. Je oveľa zdravšie ako kuracie mäso

Na záver, aj keď sa nám Saharský prach prestane priamo dotýkať života počas nadchádzajúcej nedele, do tej doby je dôležité byť pripravený na mierne znečistenie vonkajších povrchov a potenciálne nezvyčajné zmeny v zjavnosti našej oblohy.

Pozorovanie týchto javov môže byť zaujímavé, no súčasne pripomína významné globálne klimatické a atmosférické prepojenia, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *