Slovákom sa šíri na Facebooku nebezpečný vírus. Ak uvidíte toto, nesmiete kliknúť

pexels tracy le blanc 607812

V digitálnom veku, kde sociálne siete tvoria neoddeliteľnú súčasť našich životov, sa stáva Facebook miestom, kde strávime nemalú časť nášho dňa. Často bezmyšlienkovite preklikávame jednu stránku za druhou, čím si vytvárame priestor pre potenciálne nebezpečenstvá. V súčasnosti je dôležité zvýšiť ostražitosť, keďže portál Vo svete IT upozorňuje na rozšírenie škodlivého vírusu na tejto populárnej platforme. Tento malvér, známy pod názvom Ov3r_Stealer, sa začal šíriť už v decembri minulého roka a predstavuje vážnu hrozbu pre všetkých užívateľov.

Útok sa zvyčajne začína nevinným vyzeralou pracovnou ponukou na manažérsku pozíciu, ktorá sa objaví priamo na vašej nástenke na Facebooku. Po kliknutí na škodlivý odkaz sa obeť dostane na platformu Discord, kde je bez jej vedomia do zariadenia nainštalovaný vírus. Tento proces je mimoriadne zákerný a môže mať devastujúce následky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Je potrebné umyť šupku banánu pred konzumáciou ovocia? Táto odpoveď vás šokuje

Bezpečnostní experti varujú, že malvér Ov3r_Stealer môže byť šírený aj inými metódami, vrátane phishingových emailov. Je teda kriticky dôležité venovať pozornosť pôvodu prijímaných emailov a vyhýbať sa klikaniu na podozrivé odkazy.

Aké sú potenciálne následky infekcie?

Infekcia sa môže šíriť prostredníctvom PDF súborov, ktoré si nič netušiaci užívatelia stiahnu, či už cez reklamu, e-mail alebo Discord. Vírus následne zbiera citlivé informácie, vrátane hesiel, platobných údajov, dokumentov a dát z kryptopeňaženiek, a posiela ich na Telegram účet kyberzločincov. Títo zločinci môžu údaje ďalej predávať alebo využiť na nelegálne účely.

Dôsledky môžu byť katastrofálne – od vyprázdnenia bankových účtov, cez zneužitie prihlasovacích údajov, až po možnosť ďalšieho šírenia vírusov alebo dokonca úplné zablokovanie počítača s požiadavkom na výkupné za obnovenie dát.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pred výsadbou uhoriek dajte toto do jamiek. Zaručene budete mať veľkú úrodu

Ako sa môžete chrániť?

Ak narazíte na akúkoľvek reklamu alebo ponuku na Facebooku, ktorá vám pripadá podozrivá, v žiadnom prípade na ňu neklikajte. Pri hľadaní pracovných príležitostí dávajte prednosť overeným a bezpečným portálom. V dnešnej dobe je viac než kedykoľvek predtým dôležité byť na internete ostražitý a chrániť svoje osobné údaje pred potenciálnymi hrozbami.

Táto situácia nás znovu pripomína, že kybernetická bezpečnosť by mala byť našou prioritou. Opatrnosti nikdy nie je dosť a vedomosti o tom, ako sa chrániť pred kybernetickými hrozbami, sú kľúčové pre bezpečné pohybovanie sa vo virtuálnom svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *