Na Slovensko mieri prvá vlna silnejších búrok v roku 2025: Očakávajú sa vietor, blesky aj krúpy

pocasie burky nitra zobor
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Slovensko sa už dnes popoludní pripravuje na prvú výraznejšiu búrkovú aktivitu v tomto roku. Meteorológovia upozorňujú, že nedeľa 23. marca môže priniesť silné búrky so sprievodnými javmi, ako sú intenzívne zrážky, blesková aktivita, nárazový vietor a v niektorých oblastiach aj krúpy.

Podľa meteorologického portálu iMeteo by sa búrky mali začať vytvárať približne od 16. hodiny v oblasti prihraničia Moravy a Rakúska. Postupovať budú severovýchodným smerom cez Moravu až k Ostrave a následne počas večera zasiahnu aj západné regióny Slovenska, pričom sa očakáva ich ďalší presun smerom do Poľska.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Obrovský projekt pri Bratislave má zelenú: Prinesie bývanie pre 50-tisíc ľudí a napojenie na D1 aj železnicu

„Búrky sa na našom území budú s najväčšou pravdepodobnosťou sústreďovať na Záhorie a Považie v podvečerných hodinách, no lokálne sa môžu objaviť aj v iných západných či stredných regiónoch Slovenska. Tieto búrky by však mali byť už o čosi slabšie,“ informuje portál iMeteo.

Aj keď Slovensko pravdepodobne nezasiahne najintenzívnejšia časť búrkového systému, odborníci varujú pred možným výskytom krúp s priemerom 1 až 2 centimetre, a to najmä v susedných oblastiach severného Dolného a Horného Rakúska. V prípade výraznejšieho vývoja búrok nemožno vylúčiť ani výskyt silných nárazov vetra.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Pri Pohorelej sa pohybuje medvedie mláďa

SHMÚ varuje pred silným vetrom

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na nedeľu výstrahy 1. stupňa pre viaceré okresy, ktoré sa týkajú vetra a vetra na horách. V západných oblastiach Slovenska môže vietor dosahovať nárazy až do rýchlosti 70 km/h, pričom priemerná rýchlosť vetra môže byť okolo 45 km/h.

V horských oblastiach, predovšetkým na hrebeňoch Tatier, meteorológovia očakávajú ešte silnejšie poryvy. Vietor tam môže dosahovať silu víchrice, s priemernou rýchlosťou približne 80 km/h a nárazmi až do 125 km/h. Tieto podmienky môžu byť nebezpečné najmä pre turistov a návštevníkov vysokohorského terénu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovák natočil medveďa v nádhernej chvíli. Podarilo sa mu to na fotopascu

Obyvateľom aj návštevníkom Slovenska sa preto odporúča sledovať aktuálne výstrahy, zabezpečiť voľne položené predmety a vyhýbať sa pohybu v exponovaných oblastiach počas najaktívnejšieho obdobia búrok.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *