Na Slovensku chýbajú robotníci. Mladí chcú byť influenceri a točiť videá

pexels life of pix 8092
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V súčasnej stavebnej branži hľadajú firmy čoraz viac kvalifikovaných robotníkov. Medzi najviac požadovanými profesiami patria klampiari, murári či tesári. Kvôli nedostatku odborníkov sa stavebné spoločnosti často obracajú na nekvalifikovaných stavbárov alebo zahraničné pracovné sily. Píše o tom v článku RTVS.sk

Stredné odborné školy zaznamenávajú pokles záujmu o stavebné odbory, a niektoré z nich dokonca museli zatvoriť niektoré odbory. Profesijné združenia teraz apelujú na štát, aby začal aktívne riešiť túto situáciu.

V malom podniku v Haliči to zhrnul majiteľ stavebnej firmy, pán Jozef Kožík: „Odborní pracovníci nám veľmi chýbajú. Nemáme kto mladým ukázať remeslo. Obzvlášť ťažko hľadáme elektrikárov.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Prečo je dobré vypiť aspon jednu kávu denne? Odborník vám to povie

Podľa informácií z pracovného portálu Profesia.sk sa minulý rok zverejnilo rekordných 16 000 pracovných ponúk v oblasti stavebníctva. Tento rok je ponuka menej aktívna, čo signalizuje pokles o približne polovicu. Hovorkyňa portálu, Ľubica Melcerová, uviedla: „Väčšina inzerátov je zameraná na pozície montérov. Nasledujú strojníci, projektoví manažéri, realitní makléri a stavbyvedúci.“

Stanislav Čižmárik, prezident Slovenského živnostenského zväzu, zdôraznil závažnosť situácie: „Na stavbách pracuje veľa zahraničných robotníkov, ktorí nahrádzajú tých, ktorých by sme tu mali mať. Riziko je, že aj zložité stavebné úlohy môže vykonávať človek bez príslušnej kvalifikácie.“

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Polárny vír sa chová veľmi zvláštne. Hrozí extrémna zima

Pani Ľubica Hlaváčová, riaditeľka SOŠ stavebnej v Nitre, hovorí o chronickom nedostatku záujmu o stavebné odbory. Jako príklad uviedla, že poslední absolventi na klampiarskom odbore boli v roku 2018 a odvtedy nemali žiadnych záujemcov.

Odborníci a riaditelia škôl tvrdia, že školstvo by malo reagovať na potreby trhu. „Chceme, aby slovenské školstvo produkovalo viac absolventov technických odborov vhodných pre stavebníctvo,“ zdôraznil Pavol Kováčik.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Falošné peniaze sú po celej Európe. Pozrite do peňaženky, či na nich nemáte toto

Analytik Slovenskej sporiteľne, Marián Kočiš, poukázal na ďalší problém: „Vidíme okolo 100 000 ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní. Mnohí z nich potrebujú rekvalifikáciu.“

Ministerstvo školstva sa však bráni, tvrdiac, že podporuje odbory s nedostatkom absolventov. V oblasti plát ponúka stavebný sektor mesačne kvalifikovaným robotníkom 1 470 eur a technickým zamestnancom 1 650 eur. Na druhej strane, netechnickí zamestnanci môžu zarábať až 2 860 eur mesačne.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

redakcia Plénum.sk

One Reply to “Na Slovensku chýbajú robotníci. Mladí chcú byť influenceri a točiť videá”

  1. Šeliga by mohol ísť k lopate.
    Šimeška do rúk vezme kolečká.
    Remišová s Remiášovou môžu hádzať do miešačky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *