Jar je vo vzduchu. Nie je preto prekvapením, že si ako formu trávenia voľného času čoraz častejšie vyberáme prechádzky v lese. Žiaľ, toto obdobie je charakteristické aj výskytom kliešťov. Odporúčame, čo jesť, aby ste odohnali tento škodlivý hmyz!
Je dôležité si uvedomiť, že kliešte môžu prenášať rôzne choroby, ktoré sú nebezpečné pre ľudí a zvieratá. Skutočná invázia kliešťov sa zvyčajne začína na prelome marca a apríla. Bohužiaľ, mnohí ľudia stále podceňujú nebezpečenstvo a nechránia sa správne pred uhryznutím.
Dôležité je, že každý útok kliešťa môže viesť k riziku nákazy chorobami, ako je napríklad bolerióza. Ako by sa teda mal človek chrániť pred kliešťami?
Čo odpudzuje kliešte u ľudí?
Samozrejme, na trhu je množstvo rôznych sprejov, mastí alebo iných pomôcok, ktoré sú určené na odpudzovanie kliešťov od nás. Niektoré skutočne fungujú a iné sú, žiaľ, len vyhodené peniaze do koša.
Dôležité je však pamätať na to, že pred vstupom do lesa alebo na miesto plné vysokej trávy, vegetácie či stromov je nevyhnutné chrániť sa pred kliešťami. Predovšetkým nezabudnite na vhodné oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Tiež nie je na škodu postriekať sa špeciálnym sprejom proti kliešťom.
Ukázalo sa však, že kliešte neznášajú vôňu škorice. Počas prechádzky v lese by teda nezaškodilo zjesť niekoľko škoricových sušienok, ktoré si vezmete z domu alebo kúpite v okolí. Dobrým nápadom by malo byť aj postriekať sa parfumom so škoricovou vôňou. Najlepšie by však bolo vziať si asi dve čajové lyžičky škorice do vrecúška a takéto balenie si dať do vrecka bundy alebo nohavíc.
Aké choroby šíria kliešte?
Je zaujímavé, že dospelé kliešte obyčajné sú dlhé 2,5 až 4 mm. Napádajú ľudí aj zvieratá. Ich uhryznutie môže spôsobiť nákazu rôznymi chorobami. Medzi najnebezpečnejšie pre človeka určite patrí kliešťová encefalitída. Odborníci odhadujú, že až 10 až 15 % kliešťov môže prenášať vírusy zodpovedné za toto ochorenie. Ďalšou mimoriadne nebezpečnou chorobou prenášanou kliešťami je lymská borelióza. Tá sa vyznačuje najmä kožnými léziami. V neskoršom štádiu môže dôjsť k zápalu svalov a kĺbov alebo dokonca k ochrnutiu nervov.
Každé uhryznutie kliešťom by sa malo dôkladne sledovať. Uhryznutý hmyz by sa mal okamžite odstrániť a pre istotu je najlepšie poradiť sa so svojím praktickým lekárom. Ten rozhodne, či je vo vašom prípade potrebné podrobné vyšetrenie.