Najlepší susedia pre jahody. Zasaďte k ním tieto rastliny

jahody
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

S príchodom teplejších dní sa blíži aj dlho očakávaná sezóna sladkých jahôd. Tie domáce, priamo zo záhrady, majú nezameniteľnú chuť a vôňu, no ak chceme, aby ich bolo naozaj veľa a boli zdravé, musíme im vytvoriť vhodné podmienky.

Okrem pôdy a starostlivosti je mimoriadne dôležité aj to, čo jahody obklopuje. Správne zvolené susedné rastliny dokážu zázraky – chránia jahody pred chorobami, odpudzujú škodcov a dokonca zlepšujú úrodu aj chuť plodov.

Ktoré rastliny sa k jahodám nehodia?

Aj keď sú jahody pomerne nenáročné na pestovanie, v nesprávnom susedstve môžu trpieť, málo rodiť alebo byť náchylnejšie na choroby. Určite sa vyhnite ich pestovaniu v blízkosti týchto rastlín:

  • lesné jahody (jahody mesačné),
  • zemiaky,
  • kapustová zelenina ako brokolica, kel, karfiol, kaleráb či hlávková kapusta.

Tieto plodiny môžu mať spoločných škodcov a zvyšujú riziko šírenia plesňových ochorení, čo jahodám neprospieva.

Rastliny, ktoré jahodám prospievajú

Dobré susedstvo naopak podporuje zdravý rast, bohatšie plodenie a znižuje výskyt škodcov. Niektoré druhy dokonca zlepšujú kvalitu pôdy alebo lákajú opeľovače.

Medzi najlepších „záhradných susedov“ jahôd patria:

  • kôpor, fazuľa, hrach,
  • špenát, šalát, mrkva, cvikla, reďkovka,
  • cibuľa, cesnak, pór,
  • tymián, harmanček, borák lekársky (ogorečnik),
  • a nechtík lekársky, ktorý zároveň pôsobí ako prírodný repelent proti škodcom.

Prečo je cesnak najlepší spojenec jahôd?

Spomedzi všetkých týchto rastlín má cesnak osobitné postavenie. Jeho silná aróma odpudzuje slimáky, vošky a pôdne háďatká, ktoré často napádajú jahodové kríčky.

Okrem toho cesnak:

  • pomáha predchádzať plesňovým chorobám, najmä sivej plesni, ktorá spôsobuje hnilobu plodov,
  • zlepšuje chuť jahôd,
  • podporuje hojnejšie plodenie,
  • a zároveň s jahodami nesúťaží o živiny v pôde.

Najlepšie výsledky dosiahnete, ak cesnak zasadíte medzi riadky jahôd alebo po obvode záhonu. Táto kombinácia je mimoriadne efektívna – jahody a cesnak si navzájom neprekážajú a obidve rastliny môžu rásť zdravo a silno. Výsledkom sú krásne, sladké jahody bez plesní a súčasne kvalitné cesnakové hlavičky, ktoré nájdu uplatnenie v každej kuchyni.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *