Nohy používame každý deň. Nie vždy im poskytujeme ideálne podmienky, často chodíme v nepohodlnej obuvi, z času na čas na dlhých prechádzkach. Občasným problémom, ako sú pľuzgiere, zápach, bolesť alebo dokonca plesne, sa väčšina ľudí nevyhne. Možno by vašim nohám pomohol liečivý kúpeľ.
Ocot môže pomôcť
Ocot má protiplesňové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri mnohých problémoch. Skvele funguje aj pri probléme s atletickou nohou. Ten sa prejavuje najmä na prstoch na nohách, ktoré bývajú červené, svrbia a olupujú sa. Ocot by s tým mohol pomôcť. Ak si v ňom každý deň namočíte nohy na 10-15 minút, príznaky ustúpia.
Ako si pripraviť octový kúpeľ?
Na nohy nemusíte nanášať čistý ocot. Najlepšie je zriediť ho s vodou v pomere 1:2. Potom ho nechajte pôsobiť tak dlho, ako je potrebné, v závislosti od vašich ťažkostí. Zápach octu budete cítiť len dovtedy, kým nezaschne. Nemusíte sa obávať, že by sa vám prilepil na nohy. Kúpeľ si môžete dopriať raz týždenne bez ohľadu na to, či vás trápia problémy s nohami. Ak veľa chodíte, urobí to vašim nohám radosť a mnohým problémom sa dá predísť.
Pôsobí aj proti zápachu
Najprv si nohy umyte vodou a mydlom a potom ich nechajte v octovom kúpeli 15 až 20 minút. Dôležitá je však aj prevencia. Noste obuv z priedušných materiálov a keď môžete, choďte naboso.
Popraskané päty
Octový kúpeľ je účinný aj v tomto prípade, len do octového kúpeľa nalejte namiesto teplej vody studenú. Pripravte si ho večer pred spaním, potom si nohy natrite krémom a obujte si ponožky. Dávajte pozor na dĺžku kúpeľa, aby ste si popraskané nohy ešte viac nevysušili.
Mozole a bradavice
Ak sa vám vytvorili mozole alebo bradavice, vyskúšajte 20-minútový octový kúpeľ. Ocot môžete použiť aj na konkrétne miesto, stačí ho naniesť pomocou vatového tampónu. Po octovom kúpeli ošetrite postihnuté miesto pemzou.