Nastriekajte toto na okná a nebudú sa vám už rosiť a vlhnúť

zaparene vlhke okna

Vlhkosť, ktorá sa zráža na oknách, je nepríjemná na pohľad, ale čo je dôležitejšie, môže spôsobiť vážne problémy vo vašej domácnosti. Existujú tipy, ako si s ňou poradiť, poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Vnútorná vlhkosť je problém

Najmä v starších domoch alebo budovách so starými drevenými oknami môžeme vidieť, že sa vlhkosť objavuje na vnútornej strane okien. Je to problém najmä v zime, keď cez tieto netesniace okná uniká teplo a na oknách vo vnútri domu sa dokonca môže tvoriť námraza.

V takom prípade je potrebné vymeniť okná za také, ktoré majú vyššie izolačné vlastnosti. Alebo sa aspoň pokúsiť izolovať okná iným spôsobom – napríklad penou, molitanom alebo látkami a hrubými závesmi.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Uhorky budete zbierať až do jesene. Recept záhradkárov na bohatú úrodu

Vlhké steny

Ak vám cez okná vniká príliš veľa vlhkosti, ide o problém. Čoskoro vám môžu zvlhnúť steny, koberce alebo nábytok a vo vašom dome sa môže vytvoriť pleseň.

Okrem toho, že je nevhodná a nakoniec vytvára typický zápach, môže mať nepríjemné účinky na zdravie celej rodiny – od alergií a zhoršenia astmy až po vyrážky a ekzémy.

Orosené okná z vonkajšej strany

Hlavným problémom okien, ktoré sa rosí zvonku, je, že je cez ne ťažko vidieť a vyzrážaná kvapalina zanecháva na oknách nevzhľadné škvrny. Okrem toho je pravdepodobnejšie, že vlhkosť bude prenikať aj odtiaľto – cez otvorené okná alebo cez okolité steny, navyše bude kvapkať na parapet a časom ho takmer určite poškodí.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Postihla vašu úrodu pleseň zemiaková? Postriekajte ich týmto a zachránite ju

Ak máte práve tento problém, existuje niekoľko možností, ako ho riešiť. V obchodoch určite nájdete špeciálne úpravy okien, ktoré majú odpudzovať vlhkosť. Ak nimi okná umyjete, mali by vás problému aspoň čiastočne zbaviť.

Tieto prípravky sú zvyčajne na báze alkoholu a glycerínu, takže podobný čistič okien si môžete vyrobiť aj doma. Na liter alkoholu budete potrebovať približne 100 ml glycerínu.

Hovorí sa tiež, že okná sa budú menej rosiť, ak ich vydrhnete napríklad zubnou pastou, ale tento trik dá pri leštení naozaj veľa práce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *