Obyvateľov Slovenska čaká nevšedné nebeské predstavenie. V noci na 30. júla, presne o 02:30, zasiahla Zem výron koronálnej hmoty (CME), čo spôsobilo geomagnetickú búrku triedy G1. Informoval o tom portál iMeteo.sk (Foto: Marek Harman / Zdroj: Hvezdáreň v Banskej Bystrici)
Táto búrka spôsobila slabé polárne žiary nad severnými štátmi USA. Podľa predpovedí Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) môže dôjsť k zosilneniu búrky až na úroveň G3 v priebehu niekoľkých hodín.
Nebeské divadlo aj nad Slovenskom?
Séria slnečných erupcií triedy M, ktoré sa odohrali počas víkendu, viedla k vytvoreniu niekoľkých výronov koronálnej hmoty (CME) smerujúcich k Zemi. Podľa informácií z portálu SpaceWeather.com sa tieto výrony zjednotili do jedného mohutného CME, známeho ako Cannibal CME. Keď dosiahne Zem, môže spôsobiť geomagnetické búrky triedy G3, čo otvára možnosť pozorovať polárnu žiaru aj na Slovensku.
Intenzita geomagnetických búrok
Geomagnetické búrky sa klasifikujú od G1 po G5. Aj keď sa nepredpokladajú závažné problémy, môžu nastať menšie výpadky satelitných sietí, vrátane GPS, mobilného a internetového signálu.
Čo sú slnečné erupcie?
Slnečná erupcia predstavuje intenzívnu explóziu na povrchu Slnka, ku ktorej dochádza v dôsledku náhleho uvoľnenia magnetickej energie. Tieto udalosti produkujú elektromagnetické žiarenie, ako sú röntgenové lúče a viditeľné svetlo, spolu s výronmi koronálnej hmoty (CME).
Erupcie sa klasifikujú podľa intenzity uvoľnenej energie, od najnižšej triedy A až po najvyššiu triedu X. Napríklad výbuch triedy X je omnoho silnejší ako výbuch triedy M alebo C, informuje portál iMeteo.sk.
Pripravte sa teda na možnosť pozorovať fascinujúce nebeské úkazy, ktoré nám príroda môže v najbližších dňoch ponúknuť.