Naučte sa prať zimnú páperovú bundu, aby bola nadýchaná ako nová

paperova bunda pranie

Kvalitná páperová bunda je vynikajúcou investíciou, ktorá sa vám určite vráti. Keď je za oknom treskúca zima, prírodná výplň dokáže ochrániť vaše telo pred prechladnutím. Aby vám výrobok slúžil dlhé roky, musíte sa naučiť, ako sa oň správne starať a čistiť ho. Poradíme vám, ako perovú bundu správne prať, aby nestratila svoj tvar ani svoje vlastnosti.

Vatové bundy sa v ničom nepodobajú na bundy plnené prírodnou izoláciou. Perie izoluje proti chladu, vetru a tiež udržiava optimálnu teplotu vášho tela. Keď si kúpite takýto odev, máte istotu, že vám bude slúžiť ešte niekoľko rokov, pokiaľ sa oň budete správne starať. Koniec jesene je ten správny čas na pranie búnd pred zimou. Tá vyrobená z peria by mala prejsť intenzívnym osviežením.

Základné pravidlá prania búnd s prírodnou výplňou

Všetky nečistoty na tkanine by sa mali pravidelne odstraňovať. Zabránite tak vzniku trvalých škvŕn, ktoré môže odstrániť len čistiareň. Najlepšie je pustiť sa do ručného prania vo vani. Budete mať dostatok manévrovacieho priestoru a zároveň ušetríte vodu a mydlo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nečakane umrela speváčka Barbara Haščáková. Toto bol dôvod úmrtia

Na pranie páperia je vhodné len sivé mydlo alebo špeciálny prípravok na páperie. Rozpustite niekoľko pumpičiek vo vani s vodou a namáčajte bundu, kým sa všetky škvrny poriadne nenamočia. Môžete nechať pôsobiť približne 15 – 20 minút a potom bundu vyperte ručne. Celú tkaninu opláchnite vodou, kým nie je priehľadná. Prebytočnú vodu odsaďte, potom zabalte odev do mäkkého uteráka a vyžmýkajte zvyšnú tekutinu. Tento trik môžete zopakovať niekoľkokrát, aby ste sa zbavili čo najväčšieho množstva vody.

Vlhkú bundu položte naplocho na sušičku (nikdy nie na radiátor!) a nechajte ju prirodzene uschnúť. Uvedomte si, že tento proces bude chvíľu trvať, preto by mala byť miestnosť dobre vetraná a s dostatočne vysokou teplotou medzi 20 a 21 stupňami Celzia. Keď budete mať pocit, že sa voda odparila, nezabudnite náplň rozdeliť. Niekoľkokrát udrite a zatraste materiálom, aby bolo perie opäť nadýchané.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rozumní majitelia áut si v zime vždy dávajú bublinkovú fóliu do auta

Pranie páperovej bundy v práčke

Pred praním je vždy dobré skontrolovať označenie výrobcu. Ak na ňom nie sú uvedené žiadne kontraindikácie prania v práčke, môžete to urobiť. Je dôležité nastaviť čo najnižšiu teplotu a čo najnižšie otáčky. Zaujímavým trikom, ako rozbiť perie ešte počas prania, je vhodiť do bubna niekoľko tenisových loptičiek.

Sušenie prebieha podobne ako pri ručnom praní. Sušenie v bubnovej sušičke nemusí byť najlepší nápad kvôli vysokej teplote vo vnútri. Je lepšie zavesiť bundu v miestnosti a mať istotu, že sa nepoškodí. Deformácia alebo zmrštenie môžu byť trvalé, v takom prípade nebude odev použiteľný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *