Určite každý aspoň raz videl kmene stromov natreté na bielo. Biela vrstva na kôre nie je dekoráciou, ale výsledkom ochranného opatrenia pre ovocné stromy. Tu je niekoľko tipov, ako a kedy to urobiť.
Ide o jedno z najdôležitejších sezónnych ošetrení v záhrade. Udržuje stromy v dobrej kondícii tým, že zabraňuje poškodeniu kôry. Nie každý však vie, kedy ho vykonať a aký pozitívny účinok má.
Prečo sa bielia ovocné stromy?
Bielenie nie je nič iné ako vápnenie, ktoré chráni kmene stromov pred poškodením. Zvyčajne v zime sú skutočnou pochúťkou pre divú zver alebo ich poškodzujú náhle zmeny teplôt.
Mrazy pôsobia na stromy omrzlinami, ktoré sa prejavujú prasklinami a gangrénovými ranami. Tie sa zvyčajne objavujú po dočasnom oteplení, ktoré spevní štruktúru rastliny. Najčastejšie sa rany vyskytujú v januári a februári, keď sa konáre cez deň zahrejú pod vplyvom silného slnka a v noci opäť zamrznú.
Vyzerá to mimoriadne škaredo, pretože tkanivo rastliny zhnedne. Je to dobre viditeľné na priereze jednoročných rastlín, ktoré vyrástli príliš neskoro. Estetika však nie je nič. Mrazom poškodené stromy môžu prestať správne rásť alebo dokonca úplne odumrieť. Preto je také dôležité vápnenie, ktoré šetrí nielen rastliny, ale aj naše nervy.
Kedy by sa mali ovocné stromy vápniť?
Dôležité je to urobiť na jeseň alebo na začiatku zimného obdobia. Nezabudnite, že ošetrenie by sa malo zopakovať v januári, aby sa posilnil ochranný účinok. Takto budú ovocné stromy chránené pred divou zverou a neprilepia sa na ne škodcovia, ako napríklad medonosné mole.
Vápno aplikované na kmene stromov účinne odráža slnečné lúče, takže kôra sa nezahrieva. Okrem toho obmedzuje prenikanie baktérií a húb do kôry cez rany po jesennom orezávaní. Záhradníci neodporúčajú obľúbené a chybné bielenie stromov skoro na jar, pretože vtedy ho kmene nepotrebujú.
Čím by som mal bieliť ovocné stromy?
Základom zmesi je vápenné mlieko, ktoré možno pripraviť z oxidu vápenatého alebo známejšieho haseného vápna. V závislosti od potreby a počtu stromov by ste mali na 10 litrov vody rozpustiť približne 2 kg vápna. Samotné vápno však nestačí, pretože sa môže rýchlo vyplaviť. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné pridať aspoň 10 % bielej emulznej farby alebo škrobu na báze zemiakovej múky.
Až po dôkladnom premiešaní všetkých zložiek naneste bielu farbu na kmene stromov pomocou štetca. Nezabudnite naniesť viac vápna na južnú časť kôry, pretože ju to okrem iného ochráni pred gangrénovými ranami. Vápno si môžete pripraviť sami alebo ho kúpiť v záhradkárskom obchode. V oboch prípadoch bude mať rovnaký účinok.