Nebezpečný vírus sa šíri v Chorvátsku. Slováci museli ísť domov

beach 2100369 1920

Chorvátsko sa tento rok stretáva s viacerými nepríjemnosťami, ktoré sužujú pláže a ohrozujú turistov. Po prvé, krajina bojovala s rojom komárov, ktorý sužoval niektoré oblasti a stále pretrváva. Potom tu bol tradičný problém posledných rokov – bodavé medúzy, ktoré znemožnili kúpanie na niektorých plážach. A teraz prichádza ďalšie nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje najmä deti – šírenie rotavírusu na chorvátskych plážach.

Podľa novín Zadarski list sa na niektorých plážach v krajine ľudia masovo infikovali rotavírusom. Chorváti sa o tieto prípady delia vo svojich skupinách na Facebooku, kde sa objavujú varovania a skúsenosti s epidémiou. Jeden z diskutujúcich varoval: „V týchto dňoch sa vyhýbajte piesočnatej pláži Borik. Je doslova nabitá vírusom, ktorý spôsobuje hnačky a zvracanie u detí. Vo štvrtok sme sa tam boli kúpať a všetky tri moje deti sa nakazili. Počula som od iných matiek, že to mali aj ony.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Ochorenie postihuje deti všetkých vekových kategórií. Nakazili sa deti jednej matky vo veku 15, 10 a 2,5 roka. Po návrate z kúpaliska mali všetky deti podobné príznaky v ťažkej forme. Najmladšie a najstaršie dieťa museli byť hospitalizované a dostali infúziu. Prípady boli zatiaľ hlásené najmä z pláží v okolí Zadaru, ale je možné, že sa objavia aj inde v krajine. Súdiac podľa počtu príspevkov v skupinách na Facebooku ide o vážny problém. Niektorí ľudia spomínajú problémy s čistotou pláží, najmä na spomínanom Bóriku. Obrátili sa na miestne úrady, aby preverili hygienické podmienky.

Jeden z regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Chorvátsku vydal varovanie. Najväčšie riziko nákazy je na plážach s menšími vodnými plochami a slabými prúdmi. Na takýchto miestach sa ľahšie hromadia škodlivé látky a mikróby, ktoré prinášajú kúpajúci sa. Riziko sa zvyšuje pri dlhšom pobyte vo vode, plávaní v plytkých oblastiach s veľkým počtom ľudí, potápaní a vodných prehliadkach. Polykanie morskej vody sa, samozrejme, neodporúča.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Pre niektorých slovenských turistov je táto situácia v Chorvátsku poslednou kvapkou. „Jedna Slovenka nám povedala, že jej deti sa niečím nakazili. Mali vysokú teplotu a silnú hnačku a museli ísť do nemocnice. Nebudem to riskovať, tento rok je to tu naozaj divné,“ povedal jeden z turistov, ktorý prerušil dovolenku v Chorvátsku a vrátil sa domov. Na poslednú chvíľu si rezervoval týždenný výlet do Grécka v nádeji, že situácia tam bude lepšia.

Chorvátsko čelí na svojich plážach viacerým problémom, ktoré negatívne ovplyvňujú cestovný ruch. Hoci úrady vydali varovania a turisti sú vyzývaní k opatrnosti, je potrebné zlepšiť hygienické podmienky a prijať opatrenia na ochranu pláží a ich návštevníkov pred škodlivými chorobami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *