Nechať otvorené dvierka na práčke či zatvárať? Výrobcovia o tom nechcú hovoriť

pranie

Nechávate dvere práčky otvorené alebo zatvorené, keď práve neperiete? Tradične by sa mali nechávať otvorené, pretože vo zvyškovej vlhkosti sa darí baktériám a plesniam. A tie môžu časom zničiť gumové tesnenia vášho spotrebiča.

Nehovoriac o zápachu, ktorý sa z takejto práčky šíri.

Rizikovejšie je bočné plnenie

Tento problém sa týka najmä práčok s bočným plnením. V nich sa častejšie hromadí špina a nečistoty z bielizne ako v práčkach s horným plnením.

„Je to preto, že majú vzduchotesné a vodotesné dvierka, ktoré chránia práčku pred vyliatím. Tie s horným plnením dokážu lepšie vysušiť vnútro medzi praním. Dokonalé utesnenie nie je potrebné,“ hovorí opravár práčok Michal Berka.

Nepreťažujte dvierka

Z tohto dôvodu je bežnou praxou nechávať dvierka práčky otvorené, aby sa zvyšná vlhkosť mohla odparovať. Bohužiaľ však nie je zriedkavé, že sa takéto dvierka časom znehodnotia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vytlačte toto ovocie do vody a pite. Najlepšie hydratujete telo, ktoré bude silné

Najmä v menších kúpeľniach môže do dvierok náhodne naraziť člen rodiny. To môže spôsobiť ich vysadenie z pántov alebo ich prehnutie.

Ďalšou nepríjemnosťou je používanie otvorených dverí ako náhradného stojana na uteráky alebo vyzlečené kusy oblečenia. Tento zvyk tiež prispieva k možnej deformácii dverí.

Ak sú však dvere neustále otvorené, môžu sa deformovať pod vlastnou váhou. Prehnutá dvierka sa nedajú zatvoriť a práčka sa nespustí bez dokonale zatvorených dvierok. Niekedy sa dajú zatvoriť, ale po skončení pracieho programu sa už nedajú otvoriť.

Ani situácia, keď je práčka bez plesní, baktérií a zápachu, ale dvierka sú poškodené, nie je ideálna.

Utrite tesnenia a vyčistite

Ako teda predísť jednému problému a nespôsobiť ďalší? „Zásuvku na prací prostriedok nechajte otvorenú. Aj cez ňu sa môže do práčky dostať vzduch,“ hovorí opravár práčok Michal Berka. Po každom praní utrite vnútro práčky. Najmä gumové tesnenia. Pravidelne práčku čistite.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte toto do práčky a zapnite na 90 stupňov. Vodný kameň a špina sa vyplavia

Spustite prací program aspoň na 60 °C s šálkou octu. Je to skvelý dezinfekčný prostriedok a dokáže zničiť aj vodný kameň. To isté za vás urobí aj tableta do umývačky riadu. Taktiež dokáže vyčistiť práčku od všetkých usadenín a nečistôt.

Ak však už vaše dvierka štrajkujú a nejdú otvoriť ani zatvoriť, zaobídete sa aj bez opravára. Pomôcť vám môže obyčajné klbko nite. Je to však len dočasné riešenie, aby sa vaša bielizeň nezasekla v dokonale uzavretom priestore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *