Tohtoročná jeseň je priaznivá na víkendové výlety. Počasie je mimoriadne priaznivé, čo spôsobuje, že turisti sa hrnú do obľúbených horských destinácií. Ak sa tešíte na dovolenku a nechce sa vám tlačiť medzi ľuďmi pri prechádzkach, pozrite sa, kde leží poľské Švajčiarsko.
Karpacz a Zakopané sú mestá, ktoré každý mesiac navštívia tisíce turistov – bez ohľadu na ročné obdobie. Bohužiaľ, pre mnohých z nás je pobyt v dave skutočným utrpením. To však neznamená, že sa musíme vzdať výletov do hôr. Ukážeme vám miesto, ktoré sa nazýva Poľské Švajčiarsko, známejšie ako perla Sudet.
Kde sa nachádza Poľské Švajčiarsko?
Poľské Švajčiarsko sa nachádza v Międzygórze, malej dedinke zo 16. storočia v Kladskom okrese, neďaleko Bystrzyce Kłodzkej, vo Východných Sudetoch, na úpätí Sněžky. Dostať sa tam je pomerne jednoduché, pretože stačí ísť autom do Kłodzka a potom po štátnej ceste č. 33, ktorá vedie priamo do Międzygórze.
Predpokladá sa, že obec bola založená v 16. storočí. Spočiatku ju obývali len drevorubači, tkáči a uhliari, keďže sa tu ťažila železná ruda. Všetko sa zmenilo v roku 1840, keď tu princezná Marianna Oranžská dala postaviť letovisko a niekoľko ďalších budov navrhnutých vo švajčiarskom štýle.
Počas druhej svetovej vojny obec obsadili Nemci, ale po skončení vojny sa opäť stala súčasťou Poľska. Našťastie si mesto zachovalo svoj švajčiarsky štýl, ktorý môžeme obdivovať aj dnes. Takmer na každom kroku tu nájdete majestátne vily s charakteristickými drevenými budovami.
Zaujímavosti v meste Międzygórze
Międzygórze to nie sú len úchvatné výhľady na hory alebo nezvyčajná architektúra. Je to dedina, ktorá ponúka množstvo atrakcií. Milovníci horských túr môžu vystúpiť na Czarnu Goru alebo zdolať Śnieżku. Tí, ktorí uprednostňujú ľahšie aktivity, ocenia scenériu z rozhľadne, ktorá bola otvorená v roku 2021. Za výlet stojí aj 22 metrov vysoký kaskádovitý vodopád Wilczka.
Deti potešia drevené sochy rozprávkových postáv, ktoré možno obdivovať v Rozprávkovej záhrade, ktorá sa nachádza hneď vedľa žltej trasy. Milovníci nezvyčajnej architektúry by mali navštíviť sanatórium „Gigant“, penzión „Krokus“ alebo drevený farský kostol svätého Jozefa Ženícha, ktoré boli postavené v spomínanom tirolskom štýle.