Obaly z vajíčok vo svete vedia takto využiť. Slováci to stále nevedia

obaly vajicka

Keď sa zamyslíte nad cenou vajec, možno vás napadne, ako by ste mohli ušetriť. Odpoveď sa môže nachádzať priamo pred vašimi očami – v obale týchto vajec. Či už je obal menší alebo väčší, ponúka množstvo kreatívnych a praktických možností využitia.

Recyklácia? Využite ju doma na maximum

Zaujímavé je, že väčšina z nás automaticky považuje kartóny od vajec za papierový odpad. Nie je však až taký vhodný na tradičnú recykláciu, ako by sa mohlo zdať. Namiesto toho môže skončiť na skládkach, kde sa postupne rozkladá. Prečo by ste však mali obaly vyhadzovať, keď sa dajú využiť v domácnosti?

Kompost: vaša zelená alternatíva

Ak vám záleží na životnom prostredí a máte doma kompost, máme pre vás niekoľko rád. Kartón od vajec môžete jednoducho roztrhnúť na menšie kúsky a pridať ich do kompostu. Zmiešaním s iným organickým materiálom sa postupne rozloží a vráti do zeme.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci v roku 2024 bude cena za plyn astronomická. Toto niektoré rodiny položí

Použitie v záhrade

Mnohí z nás hľadajú spôsoby, ako ochrániť svoje záhrady pred burinou alebo ako označiť cestičky a hranice. Obaly z vajec môžu byť tým správnym riešením. Ich mäkká a tvarovateľná štruktúra je ideálna ako náhrada mulčovacej kôry. A čo je najlepšie? Postupne vyzrejú a neohrozia vaše rastliny.

Prírodný pomocník pri výsadbe

Skúsení záhradníci poznajú trik s predklíčením malých semien. Napríklad semená šalátu by sa mali pred výsadbou nechať vyklíčiť. Práve na to slúži obal od vajíčok! Jednoducho vložte semienko do jednej z jamiek a nechajte ho vyklíčiť. Keď príde čas na presádzanie, stačí obal rozrezať a presadiť ho spolu s rastlinou na záhon. Kartónový kelímok sa postará o to, aby sa rastlina dobre uchytila a postupne sa rozšírila.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalší slovenský klenot končí. Kvalitná mliekareň Selce ukončila výrobu

Kreatívne činnosti

Okrem využitia v záhrade môžu kartóny od vajec slúžiť aj ako originálne nástroje a doplnky v domácnosti. Verte či nie, môžu byť skvelými organizérmi na drobné predmety, ako sú špendlíky, gumičky alebo gombíky. A ak máte deti, kartóny sú skvelým východiskovým bodom pre rôzne kreatívne projekty a remeselné činnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *