Nedávajte toto do chladničky. Žerie potom elektrinu ako šialená

chladnicka
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Chladnička patrí medzi najvyťaženejšie spotrebiče v domácnosti – pracuje nepretržite 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Aby vám spoľahlivo slúžila a zároveň neplytvala energiou, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad. V tomto článku vám prinášame praktické tipy, ako predĺžiť životnosť tohto dôležitého domáceho pomocníka a znížiť náklady na elektrinu.

1. Vyhnite sa zdrojom tepla

Poloha chladničky v domácnosti hrá významnú úlohu. Nemala by byť umiestnená v blízkosti radiátorov, rúry či tam, kde na ňu dopadá priame slnečné svetlo. Odporúča sa ponechať aspoň 5 cm voľného priestoru za chladničkou, aby mohla správne odvetrávať teplo z kompresora. Prehriaty kompresor totiž musí vynakladať viac energie na udržanie optimálnej teploty.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Túto časť Slovenska zasypáva sneh a nemá to prestať

Otvorené dvere chladničky sú ďalším častým zdrojom plytvania energiou. Pri dlhšom otvorení uniká studený vzduch a vniká teplý, čo zvyšuje energetickú náročnosť spotrebiča.

2. Ideálna kapacita: Ani prázdna, ani preplnená

Chladnička by mala byť naplnená optimálne – približne na dve tretiny. Ak je úplne prázdna, dochádza k nadmernej spotrebe energie na chladenie voľného priestoru. Tento problém môžete vyriešiť napríklad umiestnením nádob s vodou alebo využitím polystyrénových výplní.

Naopak, preplnená chladnička bráni správnej cirkulácii vzduchu, čo takisto znižuje efektivitu chladenia. Potraviny je vhodné skladovať v sklenených nádobách, ktoré lepšie udržiavajú chlad ako plastové. Pred uložením jedla do chladničky sa uistite, že je úplne vychladené – teplé jedlá môžu zvýšiť vnútornú teplotu a zbytočne zaťažujú spotrebič.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zelenský poslal Ficovi tvrdý odkaz, ktorý sa mu vôbec nebude páčiť

3. Skontrolujte tesnenia dverí

Nefunkčné tesnenie je častou príčinou úniku chladného vzduchu. Jednoduchý spôsob, ako ho otestovať, je použitie bankovky. Ak ju ľahko vytiahnete zo zatvorených dverí, tesnenie pravdepodobne neplní svoju úlohu a je čas na jeho výmenu. Ďalším testom je použitie baterky – ak umiestnite zapnutú baterku do chladničky a v tme spozorujete prenikanie svetla, tesnenie je poškodené.

4. Pravidelne čistite cievky kondenzátora

Kondenzačné cievky na zadnej strane chladničky sú zodpovedné za odvádzanie tepla. Nahromadený prach môže spôsobiť ich prehriatie a zníženie efektivity chladničky. Preto je dôležité ich aspoň raz za pár mesiacov očistiť pomocou vysávača alebo kefy. Pred čistením nezabudnite chladničku odpojiť od elektrickej siete.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Skladujte takto drevo a bude vám horieť dvakrát tak dlho

V skratke

  • Poloha je kľúčová: Vyhnite sa umiestneniu chladničky v blízkosti zdrojov tepla a zabezpečte dostatočné vetranie.
  • Správne naplnenie: Chladnička by nemala byť ani prázdna, ani preplnená. Používajte sklenené nádoby a chladič naplňte optimálne.
  • Dobrý stav tesnení: Tesnenie pravidelne kontrolujte pomocou jednoduchých testov.
  • Čisté cievky: Odstraňujte prach z kondenzačných cievok, aby sa zlepšila ich účinnosť.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *