Kávovník u vás doma bude zaujímavým doplnkom interiéru. Dá sa pestovať v kvetináči, stačí mu len vytvoriť vhodné podmienky na rast. Niektorí ľudia sa môžu tešiť na ich mikrorast a zber zŕn, ktoré budú základom pre aromatický nápoj. Nezabudnite si pozrieť, ako sa o ne starať.
Určite väčšina z vás začína svoj deň malou čiernou kávou, aby sa trochu povzbudila. Nákup zrnkovej kávy je nekonečný príbeh, pretože nie vždy cítime uspokojenie, keď testujeme nové balenia. Preto sa oplatí zamyslieť sa nad vlastným osobným pestovaním kávy. Stačí si kúpiť exotickú rastlinu, ktorá pri vhodných podmienkach prinesie veľa plodov. Existuje jeden konkrétny druh, ktorý sa dá pestovať aj v byte, a to káva arabica.
Pestovanie kávy doma
Nie každý si musí hneď založiť súkromnú kávovú plantáž. Prvých niekoľko rokov je fázou pestovania rastliny a testovania rôznych riešení, ktoré majú kávu stimulovať a umožniť jej rozkvet, ale predtým, ako sa tak stane, je potrebné začať od začiatku, a to zasiatím zŕn. Máme dve možnosti: kúpiť si hotovú sadbu alebo použiť špeciálne semená. Ak si vyberiete druhú možnosť, nesmiete s výsadbou otáľať, pretože semená rýchlo strácajú schopnosť klíčiť. Keď už máte malú sadenicu, musíte sa o ňu začať vedome starať.
Začnite optimalizáciou teploty v dome. Mala by sa pohybovať v rozmedzí 20-22 stupňov Celzia. Rastlina má rada svetlé miesto, ale nie vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Kávovník uprednostňuje vlhký vzduch a časté zalievanie, preto sa odporúča umiestniť ho v blízkosti zvlhčovača vzduchu alebo vodnej nádrže, napríklad akvária. Je to dôležité najmä v zime, keď je vzduch suchý a môže spôsobiť rýchlejšie odparovanie vody z pôdy.
Ako pestovať kávu, aby vytvárala kvety?
Jedným z najdôležitejších faktorov zaručujúcich kvitnutie je substrát. Nevhodná zmes vedie k spomaleniu vývoja koreňov a rastlina nemá šancu rásť. Pôda musí byť veľmi úrodná, priepustná a mierne kyslá. Môžete si vyrobiť domácu zmes alebo použiť hotové balíčky určené na pestovanie citrusov, ktoré sú dostupné v každom záhradníctve.
Kávovník sa rád šplhá nahor, takže ak nechcete mať v byte vysoký strom, nezabudnite zastrihnúť vrchol, aby strom mohol rásť do strán. Po 3 až 4 rokoch bude pripravený na kvitnutie. Ak chcete, aby sa z nich stali plody, musíte sa postarať o opelenie. V prírode to robí hmyz, ale tentoraz budete potrebovať malú pomoc. Stačí si pripraviť malú kefku a vložiť ju do kalicha kvetu. Musíte rozsypať peľ po všetkých púčikoch a trpezlivo čakať, kým príroda urobí svoje.