Mnohí odborníci stále tvrdia, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Mnohí ľudia však ráno vôbec nie sú hladní. Pozrite sa, čo za tým v skutočnosti môže byť.
Hoci to môže byť príznakom vážneho problému, pravdepodobne je úplne normálne, že ráno nie ste hladní. Tu je 6 možných dôvodov podľa portálu healthline.com.
Neskorá, veľká, výdatná večera
Ak ráno necítite hlad, možno ste si dopriali veľkú, neskorú a výdatnú večeru. Najmä jedlo s vysokým obsahom tuku alebo bielkovín spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a udržuje pocit sýtosti dlhšie. Môžu tiež zmeniť hladinu hormónov, ktoré regulujú hlad, chuť do jedla a pocit sýtosti, čo vedie k zníženiu pocitu hladu. Stačí, ak si počas dňa zabezpečíte prísun potrebných živín a hydratáciu.
Zmena hladiny hormónov počas noci
V noci počas spánku hladina hormónov v tele kolíše, čo mení chuť do jedla. Hladina adrenalínu býva ráno vyššia a tento hormón potláča chuť do jedla tým, že spomaľuje rýchlosť vyprázdňovania žalúdka a zvyšuje odbúravanie sacharidov uložených v pečeni a svaloch, aby telu dodal energiu. Dokonca aj hladina leptínu, hormónu, ktorý podporuje pocit sýtosti, je ráno vyššia, zatiaľ čo hladina grelínu, hormónu hladu, je nižšia.
Úzkosť a depresia
Úzkosť aj depresia môžu výrazne ovplyvniť pocit hladu. Okrem príznakov, ako sú poruchy spánku, únava a strata záujmu, môže depresia zmeniť aj chuť do jedla. Úzkosť môže zvýšiť hladinu stresových hormónov, ktoré znižujú chuť do jedla. Úzkosť a depresia však na ľudí pôsobia rôzne a u niektorých ľudí chuť do jedla zvyšujú.
Tehotenstvo
Ranná nevoľnosť a vracanie postihuje počas tehotenstva približne 80 % žien. V jednej štúdii na 2 270 tehotných ženách 34 % z nich uviedlo, že na začiatku tehotenstva jedli menej. Okrem rannej nevoľnosti môže tehotenstvo spôsobiť aj menší hlad, tráviace ťažkosti, nadúvanie a oneskorené vyprázdňovanie žalúdka. Je dôležité zostať hydratovaný, jesť malé porcie, dostatočne spať, vetrať a vyhýbať sa pachom vyvolávajúcim nevoľnosť.
Bežné ochorenia
Ak sa necítite dobre, je prirodzené, že na jedlo nemyslíte. Najmä pri infekciách dýchacích ciest, prechladnutí, chrípke, angíne alebo zápale pľúc. V niektorých prípadoch tieto infekcie obmedzujú chuťové a čuchové vnemy, čo vedie k zníženému pocitu hladu a chuti do jedla. Je dôležité zostať hydratovaný a dodať telu energiu na boj s chorobou. Polievka, teplý čaj, banány, sušienky alebo jablková omáčka ľahko a účinne zaplnia žalúdok.
Ďalšie možné dôvody
Mnohé druhy liekov vrátane diuretík a antibiotík môžu znížiť hlad a chuť do jedla.
Nechutenstvo je prejavom starnutia; telo mení svoje energetické potreby.
Nechutenstvo môže byť znakom hypotyreózy alebo zníženej funkcie štítnej žľazy.
Ženský pohlavný hormón estrogén sa zvyšuje pri ovulácii a potláča chuť do jedla.
Chronické ochorenia, ako sú ochorenia pečene alebo obličiek, zlyhanie srdca, HIV a rakovina, môžu spôsobiť stratu chuti do jedla.
Čo robiť
Ak po prebudení nepociťujete hlad, možno sa budete chcieť osprchovať, obliecť a pripraviť sa na deň. Potom si dajte aspoň niečo malé, ale zároveň výživovo bohaté. Napríklad biely jogurt s bobuľovitým ovocím alebo nakrájaným banánom, ovsené vločky s medom, smoothie so špenátom, čerstvým ovocím a proteínovým práškom, vaječnú omeletu s hubami, paradajkami, paprikou a syrom alebo možno avokádový toast s vajíčkom.