Nemáte ráno chuť jesť? Toto je 6 dôvodov a niektoré sú vážne

ranajky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Mnohí odborníci stále tvrdia, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Mnohí ľudia však ráno vôbec nie sú hladní. Pozrite sa, čo za tým v skutočnosti môže byť.

Hoci to môže byť príznakom vážneho problému, pravdepodobne je úplne normálne, že ráno nie ste hladní. Tu je 6 možných dôvodov podľa portálu healthline.com.

Neskorá, veľká, výdatná večera

Ak ráno necítite hlad, možno ste si dopriali veľkú, neskorú a výdatnú večeru. Najmä jedlo s vysokým obsahom tuku alebo bielkovín spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a udržuje pocit sýtosti dlhšie. Môžu tiež zmeniť hladinu hormónov, ktoré regulujú hlad, chuť do jedla a pocit sýtosti, čo vedie k zníženiu pocitu hladu. Stačí, ak si počas dňa zabezpečíte prísun potrebných živín a hydratáciu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nastriekajte toto na miesta, kde máte myši a tie utečú veľmi ďaleko

Zmena hladiny hormónov počas noci

V noci počas spánku hladina hormónov v tele kolíše, čo mení chuť do jedla. Hladina adrenalínu býva ráno vyššia a tento hormón potláča chuť do jedla tým, že spomaľuje rýchlosť vyprázdňovania žalúdka a zvyšuje odbúravanie sacharidov uložených v pečeni a svaloch, aby telu dodal energiu. Dokonca aj hladina leptínu, hormónu, ktorý podporuje pocit sýtosti, je ráno vyššia, zatiaľ čo hladina grelínu, hormónu hladu, je nižšia.

Úzkosť a depresia

Úzkosť aj depresia môžu výrazne ovplyvniť pocit hladu. Okrem príznakov, ako sú poruchy spánku, únava a strata záujmu, môže depresia zmeniť aj chuť do jedla. Úzkosť môže zvýšiť hladinu stresových hormónov, ktoré znižujú chuť do jedla. Úzkosť a depresia však na ľudí pôsobia rôzne a u niektorých ľudí chuť do jedla zvyšujú.

Tehotenstvo

Ranná nevoľnosť a vracanie postihuje počas tehotenstva približne 80 % žien. V jednej štúdii na 2 270 tehotných ženách 34 % z nich uviedlo, že na začiatku tehotenstva jedli menej. Okrem rannej nevoľnosti môže tehotenstvo spôsobiť aj menší hlad, tráviace ťažkosti, nadúvanie a oneskorené vyprázdňovanie žalúdka. Je dôležité zostať hydratovaný, jesť malé porcie, dostatočne spať, vetrať a vyhýbať sa pachom vyvolávajúcim nevoľnosť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Stačí kvapka a vodný kameň zmizne. Vyrobte si prípravok za pár centov

Bežné ochorenia

Ak sa necítite dobre, je prirodzené, že na jedlo nemyslíte. Najmä pri infekciách dýchacích ciest, prechladnutí, chrípke, angíne alebo zápale pľúc. V niektorých prípadoch tieto infekcie obmedzujú chuťové a čuchové vnemy, čo vedie k zníženému pocitu hladu a chuti do jedla. Je dôležité zostať hydratovaný a dodať telu energiu na boj s chorobou. Polievka, teplý čaj, banány, sušienky alebo jablková omáčka ľahko a účinne zaplnia žalúdok.

Ďalšie možné dôvody

Mnohé druhy liekov vrátane diuretík a antibiotík môžu znížiť hlad a chuť do jedla.
Nechutenstvo je prejavom starnutia; telo mení svoje energetické potreby.
Nechutenstvo môže byť znakom hypotyreózy alebo zníženej funkcie štítnej žľazy.
Ženský pohlavný hormón estrogén sa zvyšuje pri ovulácii a potláča chuť do jedla.
Chronické ochorenia, ako sú ochorenia pečene alebo obličiek, zlyhanie srdca, HIV a rakovina, môžu spôsobiť stratu chuti do jedla.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nasypte do práčky vec z kuchyne a operte vankúše. Budú ako nové

Čo robiť

Ak po prebudení nepociťujete hlad, možno sa budete chcieť osprchovať, obliecť a pripraviť sa na deň. Potom si dajte aspoň niečo malé, ale zároveň výživovo bohaté. Napríklad biely jogurt s bobuľovitým ovocím alebo nakrájaným banánom, ovsené vločky s medom, smoothie so špenátom, čerstvým ovocím a proteínovým práškom, vaječnú omeletu s hubami, paradajkami, paprikou a syrom alebo možno avokádový toast s vajíčkom.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *