Chorvátsko je jednou z najobľúbenejších destinácií, kam Česi aj Slováci každoročne chodia na letnú dovolenku. Časy sa však menia, takže už to nie je nejaká módna záležitosť, pretože je to lacné. Práve naopak, v súčasnosti je to jedna z najdrahších krajín v Európe, kam turisti v lete chodia. Samozrejme, je to spôsobené aj individuálnym modelom cestovného ruchu, keď si musíte platiť ubytovanie a stravu zvlášť, čo je veľmi drahé. Naopak, v Grécku, Turecku alebo Španielsku dostanete všetko v jednom balíku od cestovnej kancelárie.
Dobehne vás to
Slováci aj Česi si však v súčasnosti za Chorvátsko radi priplatia, pretože zisťujú, že krajina má naozaj čo ponúknuť, a to aj za premrštené ceny. Dôkazom toho je stále rastúci cestovný ruch zo západných krajín, ako je Nemecko a Veľká Británia. Ukazuje sa však, že nie všetci miestni obyvatelia sú z toho nadšení. Určite sú nadšení tí, ktorí prenajímajú byty alebo prevádzkujú reštaurácie. Ale ľudia, ktorí žijú v mestách, kam každoročne prúdia davy turistov, dosť trpia.
Chorvátsko preto zaviedlo niekoľko zákonov, ktoré majú zabrániť svojvoľnému správaniu turistov. Mnohé mestá majú vlastné vyhlášky. Jednou z najkontroverznejších, ktorá platí na viacerých miestach, je nariadenie proti nahote.
Jej názov je zavádzajúci. Za priestupok sa už považuje prechádzka po meste v plavkách. Teraz na to doplatila skupina českých turistov, ktorí navštívili Split. „Boli sme na mestskej pláži a chceli sme si niečo kúpiť v obchode, tak sme tam išli v plavkách. Niekto však zavolal políciu, ktorá na nás vybehla a povedala, že takto sa chodiť nesmie,“ hovorí Magdaléna, študentka z Prahy. „Chceli nám dať pokutu po 100 eur, ale nakoniec sme sa dohodli na 20 eurách, ale aj to je veľmi nepríjemné.“
Nemali ani potuchy
O takomto nariadení nemali ani potuchy. „Miestni obyvatelia nám potom povedali, že je to tak už dva roky. Mesto bolo plné turistov v plavkách a už to nebolo možné. Svojím spôsobom to chápem, ale človeku na dovolenke to naozaj nenapadne,“ vysvetľuje turista.
Nejde však len o tento problém. Existujú aj ďalšie predpisy, ktoré treba dodržiavať. V mnohých mestách napríklad nie je možné piť alkohol na verejnosti, čo sa v minulosti dialo vo veľkom rozsahu a muselo sa to potlačiť. Pokutu až do výšky 150 EUR môžete dostať aj v prípade, že budete na verejnosti zvracať. V Chorvátsku sa tým nikto veľmi nezaoberá.
Netreba tam chodiť, ja som len doma bicykel a hory , a som veľmi spokojný