Nevyhadzujte ju do koša. Urobte z nej hnojivo, ktoré paradajky a čučoriedky milujú

pupava hnojivo

Púpavy rastú takmer všade. Nájdete ju v našich záhradách, parkoch, na námestiach, v lesoch a na lúkach. Ak sa rastlina objaví na vašom trávniku, nevyhadzujte ju. Pozbierajte ju a použite na výrobu hnojiva.

Púpavový hnoj je bohatým zdrojom základných živín pre zeleninu a ovocie. Okrem toho chráni pred chorobami a škodcami. Púpavový hnoj nezapácha ako iné kvasiace hnojivá, čo je ďalší dôvod na jeho prípravu.

Púpava posilní rastliny

Púpava je rastlina bohatá na bielkoviny, flavonoidy, ako aj minerály a vitamíny. Obsahuje fosfor, draslík, železo, kremík, horčík, ako aj vitamíny skupiny B a vitamín C. Šťava obsahuje aj taraxacín, ktorý má liečivé účinky.

Niet preto divu, že rastlina našla uplatnenie nielen v záhradníctve, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Púpavový hnoj je najlepším hnojivom pre zeleninu, ovocie, stromy a okrasné rastliny. Paradajky a čučoriedky ho jednoducho milujú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí jedna lyžička denne. Regeneruje pečeň a redukuje vrásky na tvári

Púpavový hnoj stimuluje rastliny k správnemu rastu, dodáva im potrebné živiny a chráni ich pred mšicami a inými škodcami. Tým, že posilňuje rastliny, chráni ich aj pred vznikom bakteriálnych a hubových chorôb, ktoré môžu zničiť celú úrodu.

Ako vyrobiť púpavový hnoj?

Na prípravu hnoja použijete kvety aj listy púpavy. Rastliny nakrájajte pomerne nadrobno a vložte ich do vyššieho vedra do ⅓ jeho výšky. Naplňte ho dažďovou alebo destilovanou vodou. Nasekané listy a kvety budú rýchlejšie kvasiť.

Vedro postavte na tienisté miesto v záhrade. Každých niekoľko dní to celé premiešajte. Keď sa na povrchu prestanú objavovať bublinky, znamená to, že kaša je hotová. Proces kvasenia trvá 2 až 4 týždne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ženy po 50-tke by si mali toto striekať na krk, aby vyzerali mladšie

Ako kašu používať? Ktoré rastliny sa ňou môžu zalievať?

Keď je púpavová kaša hotová, nasekané časti rastlín vložte do kompostéra. Tekutinu zrieďte vodou v pomere 1:10 (1:15 pre čučoriedky a iné kyslomilné rastliny). Aplikujte každé 2 – 3 týždne.

Púpavový hnoj je vhodný nielen pre čučoriedky a paradajky. Môžete ho použiť aj na zalievanie iných rastlín v záhrade, napr:

  • papriky
  • šalát
  • kapusta
  • ovocné stromy
  • egreše
  • ríbezle
  • jahody
  • maliny
  • kvety a okrasné kríky.

Uvidíte, že za krátky čas sa vaša záhrada a zeleninová záhrada zmení na nepoznanie. Rastliny budú zdravo rásť a budú odolnejšie voči vonkajším faktorom vrátane škodcov, baktérií a húb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *