Nezdajú sa vám účty za vodu? Možno je to táto vec v záchode

zachodova doska

V súčasnosti každý deň hľadáme spôsoby, ako ušetriť peniaze. Vzhľadom na vysoké náklady na elektrickú energiu sa snažíme hľadať úspory v tejto oblasti, ale spôsoby, ako ušetriť na spotrebe vody, sme trochu prehliadli.

Zbytočné plytvanie vodou

Vodu máme v našej oblasti takmer každý rok. Pitnú vodu máme v kuchyniach, kúpeľniach a na toaletách a nájdeme ju všade vo verejných budovách a obchodoch.

Tak sme si zvykli považovať ju za samozrejmosť, že ňou často zbytočne plytváme. A to nie je ani ekologické, ani ekonomické.

Pozor na toaletu

Toalety, najmä tie staršie, často spotrebujú zbytočne veľa vody na jedno spláchnutie. Pri opakovanom používaní sa potom množstvo premrhanej vody načítava a každoročne ide do vysokých čísel.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ako často by ste mali chodiť na veľkú? Mali by ste spozornieť, ak sa deje toto

Ak si zaobstarávate novú toaletu, vyberte si takú, ktorá má dve splachovania – jedno na menej a druhé na viac vody. Ak túto možnosť nemáte, niektoré toalety, najmä tie s klasickou nádržkou, dokážu regulovať množstvo vody, ktoré ide do nádržky, a tým znížiť množstvo vody spotrebovanej na splachovanie.

Pozor si dávajte najmä na pretekajúce toalety – každý deň tak môžu zbytočne pretekať stovky litrov.

Rýchle sprchy

Ak chcete šetriť vodou, odporúčame vám sprchovať sa radšej ako napúšťať si vaňu. To však neplatí, ak v sprche trávite dlhé desiatky minút. Ak chcete šetriť vodou, mali by ste pod tečúcou vodou stráviť len čas, ktorý naozaj potrebujete. Skúste si nastaviť stopky a zistiť, koľko času naozaj strávite v sprche a či by bolo možné ho skrátiť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto vyčistíte spálenú rúru za pár minút bez drhnutia. Ľahšie to nemôže byť

Klasickou radou je zastaviť prúd vody počas čistenia zubov alebo holenia. Nemusí tiecť zbytočne.

Úspora domácich spotrebičov

Ak sa snažíte šetriť vodou, určite sa oplatí používať umývačku riadu namiesto ručného umývania. Rovnako ako pri práčke je však dobré dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Umývačku riadu a práčku by ste mali vždy spúšťať len vtedy, keď sú plne naplnené (nie však preťažené, pretože to vedie k zlému umytiu/opláchnutiu). Ak je to možné, používajte programy ECO a skrátené programy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *